Ο Χάβερτς «λύτρωσε» την Άρσεναλ και την έστειλε προσωρινά στην κορυφή

Η Άρσεναλ... τα χρειάστηκε απέναντι στην Μπρέντφορντ, αλλά ο Κάι Χάβερτς είπε την τελευταία λέξη στο ματς! Το γκολ του Γερμανού μέσου στο 86΄ «λύτρωσε» τους «κανονιέρηδες» και με το 2-1 στο «Έμιρεϊτς» τους έστειλε, έστω και προσωρινά στην κορυφή της Premier League ένα 24ωρο πριν το μεγάλο ντέρμπι της 28ης αγωνιστικής, Λίβερπουλ-Μάντσεστερ Σίτι στο «Ανφιλντ» (10/03).

Θα περίμενε κανείς ότι μετά το 6-0 επί της Σέφιλντ Γιουνάιτεντ το βράδυ της περασμένης Δευτέρας (4/03), η Άρσεναλ δεν θα είχε ιδιαίτερα προβλήματα απέναντι στην Μπρέντφορντ. Κι, όμως... Αν και προηγήθηκε νωρίς με τον Ράις, το παιδαριώδες λάθος του γκολκίπερ τρης Άαρον Ραμσντέιλ στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου έφερε το 1-1 με τον Βίσα.

Οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν τη ψυχολογία τους και σε δύο περιπτώσεις στο β΄ μέρος «άγγιξαν» το 1-2, αλλά ο Ραμσντέιλ διόρθβσε κατά κάποιο τρόπο το λάθος που είχε κάνει νωρίτερα και με καταπληκτικές επεμβάσεις κράτησε το ματς στο 1-1. Η Άρσεναλ πίεσε στη συνέεχεια για το γκολ της νίκης, το οποίο ήρθε στο 86΄ από τον Χάβερτς.

Η Γουλβς επικράτησε δύσκολα νωρίτερα στο «Μολινό» με 2-1 της Φούλαμ, στο πλαίσιο της 28ης αγωνιστικής της Premier League, και συνεχίζει να ελπίζει σε μια θέση στα ευρωπαϊκά κύπελλα την επόμενη σεζόν. Η Μπόρνμουθ είχε ως μοιραίο παίκτη τον πρώτο σκόρερ της, Ντομινίκ Σολάνκε, ο οποίος αστόχησε σε πέναλτι (15'), ακυρώθηκε γκολ του από το VAR (67΄), και έτσι δεν μπόρεσε να νικήσει στο γήπεδο της τη Σέφιλντ Γιουνάιτεντ (2-2), η οποία κάνει την ύστατη προσπάθεια για ν' αποφύγει τον υποβιβασμό. Τέλος η Λούτον με γκολ στο έκτο λεπτό των καθυστερήσεων πήρε το βαθμό της ισοπαλίας μέσα στο Λονδίνο από την Κρίσταλ Πάλας (1-1)

Νωρίτερα, η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ ξεπέρασε το εμπόδιο της Εβερτον, επικρατώντας στο «Ολντ Τράφορντ» με 2-0. Η ομάδα του Ερικ Τεν Χαγκ πήρε τη νίκη με δύο πέναλτι, (12' Φερνάντες, 36' Ράσφορντ) και συνεχίζει την προσπάθεια για την κατάκτηση της τέταρτης ή (ακόμη και) της πέμπτης θέσης, που δίνουν το εισιτήριο για το Champions League της επόμενης αγωνιστικής σεζόν.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα, το υπόλοιπο πρόγραμμα της 28ης αγωνιστικής στην Premier League και η βαθμολογία έχουν ως εξής:

Μάντσεστερ Γ.-Έβερτον         2-0