Ολοταχώς για το νο1 ο Ρούουντ

Δύο νίκες μακριά από το νο1 της παγκόσμιας κατάταξης απέχει, πλέον, ο Κάσπερ Ρούουντ. Ο Νορβηγός μετά από εξαιρετική εμφάνιση επικράτησε με 3-0 σετ του Ματέο Μπερετίνι, προκρίθηκε θριαμβευτικά στους «4» του US Open και κράτησε «ζωντανό» το όνειρο της αναρρίχησης στην κορυφή της ATP από τις 12/09!

Για να συμβεί αυτό θα πρέπει ο Ρούουντ να κατακτήσει το τελευταίο Major της σεζόν, κάτι που εάν συμβεί θα συνιστά και το πρώτο του Grand Slam. Απέναντι στον φορμαρισμένο Ιταλό, κατάφερε να «επιστρέψει» ενώ βρισκόταν πίσω με 2-5 στο τρίτο game.

Με μία τρομερή ανατροπή ο 23χρονος (νο5 του ταμπλό) έσωσε και δύο break point του Μπερετίνι (νο14 στον κόσμο) που ήταν έτοιμος να μειώσει σε 1-2, πήρε και το τρίτο σετ με 7-6 και δικαίως πανηγύρισε μετά από 2 ώρες και 37 λεπτά αγώνα (6-1, 6-4 τα δύο προηγούμενα).

Αντίπαλος του Ρούουντ στην τετράδα θα είναι ένας εκ των Νικ Κύργιου και Κάρεν Χατσάνοφ, οι οποίοι θα τεθούν αντιμέτωποι τα ξημερώματα της Τετάρτης (7/09), στο Arthur Ashe.

Με τη νίκη αυτή ο Σκανδιναβός εξασφάλισε νέο ρεκόρ καριέρας, καθώς μετά το US Open θα βρεθεί τουλάχιστον στο νο3 του κόσμου.

Για να συμβεί αυτό θα πρέπει ο Ρούουντ να κατακτήσει το τελευταίο Major της σεζόν, κάτι που εάν συμβεί θα συνιστά και το πρώτο του Grand Slam. Απέναντι στον φορμαρισμένο Ιταλό, κατάφερε να «επιστρέψει» ενώ βρισκόταν πίσω με 2-5 στο τρίτο game. Με μία τρομερή ανατροπή ο 23χρονος (νο5 του ταμπλό) έσωσε και δύο break point του Μπερετίνι (νο14 στον κόσμο) που ήταν έτοιμος να μειώσει σε 1-2, πήρε και το τρίτο σετ με 7-6 και δικαίως πανηγύρισε μετά από 2 ώρες και 37 λεπτά αγώνα (6-1, 6-4 τα δύο προηγούμενα).