ΠΑΣ Λαμία - Ολυμπιακός 0-3 (ΤΕΛΙΚΟ)

Σε εξέλιξη βρίσκεται η αναμέτρηση του ΠΑΣ Λαμία με τον Ολυμπιακό που διεξάγεται στο ΔΑΚ "Αθανάσιος Διάκος" της φθιωτικής πρωτεύουσας στο πλαίσιο της 3ης αγωνιστικής της Stoiximan Super League.

Η ομάδα του Μαρίνου Σατσιά μετά το εξαιρετικό ξεκίνημα στο φετινό πρωτάθλημα, έχοντας συγκεντρώσει 4 βαθμούς μετά τη νίκη με 1-0 επί του Παναιτωλικού και την ισοπαλία, 1-1, με την ΑΕΚ, στα δύο πρώτα εκτός έδρας παιχνίδια που έχει δώσει, θέλει και κόντρα στους "ερυθρόλευκους" να παρουσιάσει όσο το δυνατόν καλύτερο πρόσωπο και από εκεί και πέρα να διεκδικήσει ό,τι καλύτερο μπορεί απέναντι στην εκ των πρωτοπόρων ομάδων του πρωταθλήματος, που έχει το δύο στα δύο μέχρι στιγμής και έξι βαθμούς στη συγκομιδή της.

ΠΑΣ Λαμία (Μαρίνος Σατσιάς): Κόστιτς, Σαραμαντάς, Αντράντε, Νούνιες, Μέκιτς, Φουρτάδο, Βλαχομήτρος, Μπίκοφ, Ρινγκ, Κορνέζος, Γιαννούτσος

Ολυμπιακός (Χοσέ Λουίς Μεντιλίμπαρ): Τζολάκης, Ορτέγκα, Πιρόλα, Στάμενιτς, Ελ Κααμπί, Ζ. Μαρτίνς, Βέλντε, Ροντινέι, Έσε, Τσικίνιο, Ντόη

Η εξέλιξη της αναμέτρησης:

1' Έναρξη του α' ημιχρόνου

4' Πρώτη αξιόλογη στιγμή στο ματς όταν ο Τσικίνιο εκτέλεσε κόρνερ από τα δεξιά για τον Ολυμπιακό και ο Πιρόλα έκανε την κεφαλιά με τη μπάλα να περνά πάνω από τα δοκάρια του Κόστιτς.

6' Εξαιρετική επέμβαση του Κόστιτς που εκτινάχθηκε και απέκρουσε, το σουτ που έκανε ο Βέλντε μετά από ωραία προσωπική ενέργεια και αρνήθηκε έτσι το γκολ στους Πειραιώτες.

7' Ο Ελ Κααμπί θέλησε να εκμεταλλευθεί το λάθος γύρισμα των αμυντικών της Λαμίας προς τον Κόστιτς αλλά μετά από κόντρα έστειλε τη μπάλα άουτ.

11' Ο Ζέλσον Μαρτίνς έβγαλε τη σέντρα από τα δεξιά με τη μπάλα να βρίσκει σε κεφάλια παικτών της Λαμίας και του Ολυμπιακού, στρώθηκε στον Ροντινέι που έκανε το πλασέ, με τη μπάλα να φεύγει άουτ.

16' Ο Βλαχομήτρος έκανε την κάθετη αλλά ο Τζολάκης πρόλαβε και έδιωξε.

16' Πολύ καλή ευκαιρία για τον Ολυμπιακό να ανοίξει το σκορ με τον Τσικίνιο να βρίσκει πολύ ωραία τον Μαρτίνς που έκανε το σουτ μέσα από την περιοχή, με τον Κόστιτς να πραγματοποιεί μια ακόμη πολύ σπουδαία επέμβαση στο ματς.

31' Ευκαιρία για τη Λαμία να ανοίξει το σκορ, με τον Φουρτάδο να μπαίνει από τα αριστερά στην περιοχή του Ολυμπιακού και να κάνει το σουτ υπό την πίεση του Ορτέγκα που πρόλαβε και έδιωξε σε κόρνερ.

32' Μεγάλη ευκαιρία για τους Πειραιώτες να ανοίξουν τώρα το σκορ, με τον Ζέλσον Μαρτίνς να βγαίνει στην... πλάτη της άμυνας της Λαμίας και να πλασάρει με τη μπάλα να καταλήγει άουτ.

38' Μετά από κακή εκτέλεση φάουλ του Φουρτάδο σε φάουλ που είχε κερδίσει η Λαμία, στο ημικύκλιο της περιοχής του Ολυμπιακού, το τείχος έδιωξε, με τον Μπίκοφ να πιάνει το δυνατό σουτ και τη μπάλα να βρίσκει σε πόδια "ερυθρόλευκων" παικτών και να καταλήγει σε κόρνερ, από το οποίο δεν κέρδισε κάτι η Λαμία.

41' Γκολ για τον Ολυμπιακό. Από σέντρα του Τσικίνιο από το χώρο του κέντρου, ο Ελ Κααμπί έπιασε την κεφαλιά στο ημικύκλιο της περιοχής και νίκησε τον Κόστιτς για να κάνει το 0-1 για τους φιλοξενούμενους.

45' Ένα το λεπτό της καθυστέρησης.

45+1' Λήξη του α' ημιχρόνου

46' Μεγάλη ευκαιρία για τη Λαμία να ισοφαρίσει με τον Βλαχομήτρο να κάνει την ενέργεια και το σουτ από πλάγια θέση στην περιοχή του Ολυμπιακού, με τον Τζολάκη να διώχνει σε κόρνερ.

52' Ευκαιρία για τον Ολυμπιακό με τον Έσε να βρίσκει τον Μαρτίνς που έκανε την ενέργεια και το γύρισμα από τα δεξιά στην περιοχή του Ολυμπιακού, με τους αμυντικούς της Λαμίας, να διώχνουν προ του Τσικίνιο.

54' Αλλαγή για τον Ολυμπιακό. Ο Κάρμο στη θέση του Πιρόλα.

61' Μεγάλη ευκαιρία για τους Πειραιώτες να διπλασιάσουν τα τέρματά τους όταν ο Βέλντε από τα αριστερά γύρισε στον Ελ Κααμπί και αυτός "έστρωσε" στον Έσε που δοκίμασε το σουτ από μακριά με τον Κόστιτς να αποκρούει και στη συνέχεια η μπάλα να φτάνει στον Βέλντε, που δοκίμασε νέο σουτ μέσα από την περιοχή, με τη μπάλα να σταματά στο δοκάρι του Κόστιτς και να φεύγει άουτ.

65' Διπλή αλλαγή για τη Λαμία. Οι Γκουίντο και Ραντόνια, πέρασαν στις θέσεις των Μέκιτς και Σαραμαντά.

75' Αλλαγή για τον Ολυμπιακό. Ο Μασούρας πέρασε στη θέση του Βέλντε.

76' Διπλή αλλαγή για τη Λαμία. Οι Δοϊρανλής και Σάντμπεργκ πέρασαν στις θέσεις των Νούνιες και Γιαννούτσου αντίστοιχα.

79' Γκολ για τον Ολυμπιακό. Ο Ρόντινεϊ έβγαλε ωραία κάθετη στον Ελ Κααμπί που βρέθηκε σε πλεονεκτική θέση και με σουτ στην κίνηση, νίκησε για δεύτερη φορά τον Κόστιτς, για να κάνει το 0-2 για τους Πειραιώτες.

81' Γκολ για τον Ολυμπιακό. Από βολέ το Τζολάκη, η μπάλα έφτασε στον Μασούρα που με κεφαλιά, βρήκε τον Ελ Κααμπί που έδωσε στον Ζέλσον Μαρτίνς και αυτός με σουτ μέσα από την περιοχή, έκανε το 0-3 για τους "ερυθρόλευκους".

82' Αλλαγή για τη Λαμία. Ο Σιμόνι πέρασε στη θέση του Βλαχομήτρου.

85'-86' Τριπλή αλλαγή για τον Ολυμπιακό. Οι Γιάρεμτσουκ, Κοστίνια και Γκαρθία πέρασαν στις θέσεις των Ελ Κααμπί, Ρόντινεϊ και Στάμενιτς αντίστοιχα.

87' Ευκαιρία να πετύχει και τέταρτο τέρμα ο Ολυμπιακός, όταν από προσπάθεια του Ζέλσον Μαρτίνς, η μπάλα κατέληξε λίγο άουτ.

90' Τρία τα λεπτά των καθυστερήσεων.

90+3' Λήξη της αναμέτρησης

Ο θερινός κινηματογράφος@ Θα συμφωνήσουμε απόλυτα με τον Βασίλη Κυριακάκη. Είδαμε και πάθαμε για να ανοίξει ο Θερινός Κινηματογράφος της Λαμίας και αντί να βάλουν οι...