Πέρασε από τη Μαδρίτη και έκανε το τρία στα τρία η Μπαρτσελόνα

Το τρία στα τρία, στις ισάριθμες πρώτες αγωνιστικές της LaLiga έκανε η Μπαρτσελόνα, περνώντας νικηφόρα με 2-1 από το «Κάμπο δε φουτμπόλ δε Βαγιέκας» της Ράγιο Βαγεκάνο. Αν και οι Μαδριλένοι προηγήθηκαν και μάλιστα νωρίς, μόλις στο 9ο λεπτό με του Ουνάι Λόπεθ, οι Καταλανοί απάντησαν με δύο γκολ, πρώτα με σκόρερ τον Πέδρι στο 60ό λεπτό και εν συνεχεία με τον Ντάνι Όλμο στο 82΄ που σκόραρε στο ντεμπούτο του με τη φανέλα της Μπαρτσελόνα. Ο Λεβαντόφσκι είδε το VAR να του ακυρώνει το 2-1 ως φάουλ στο 71ο λεπτό. Η Ράγιο Βαγεκάνο έμεινε με τους 4 βαθμους από τις δύο πρώτες αγωνιστικές.

Έχοντας συλλέξει μόλις από έναν βαθμό, πριν από τη σέντρα στο "Son Moix", οι Μαγιόρκα και Σεβίλη ήθελαν πολύ τη νίκη, στη μεταξύ τους αναμέτρηση... αλλά εν τέλει συμβιβάστηκαν στη συγκομιδή ενός ακόμη βαθμού κάθε μία. Η «μάχη» ανάμεσα στους νησιώτες και την ομάδα της Ανδαλουσίας ολοκληρώθηκε χωρίς τέρματα (0-0), ενώ στο 90΄ η Σεβίλη έμεινε με 10 παίκτες, μετά την κόκκινη κάρτα που αντίκρυσε ο Σαούλ Νίγκεθ.

Γράφει ο ΣΤΕΛΙΟΣ ΖΑΧΑΡΟΠΟΥΛΟΣ ΤΟΠΟΓΡΑΦΟΣ ΜΗΧΑΝΙΚΟΣΣε σχέση με τα επίκαιρα θέματα δημόσιου ενδιαφέροντος, οι επερχόμενες εκλογές για την ηγεσία του ΠΑΣΟΚ δε μπορεί παρά...