Προκρίθηκε στον 2ο γύρο του US Open η Σάκκαρη

Ιδανικό ξεκίνημα στο US Open πραγματοποίησε η Μαρία Σάκκαρη. Η Ελληνίδα τενίστρια επικράτησε με 2-0 σετ της Ουκρανής Μάρτα Κόστγιουκ και πήρε το εισιτήριο για τον β' γύρο. Μετά από μιάμιση ώρα αγώνα, η Σάκκαρη νίκησε με 6-4, 6-3 το Νο 55 στην παγκόσμια κατάταξη. Αντίπαλός της στον 2ο γύρο του US Open θα είναι η νικήτρια του αγώνα Σεβαστόβα - Σινιακόβα.

H Κόστγιουκ πήρε τα πρώτα δύο games του πρώτου σετ, αλλά η αντίδραση της Σάκκαρη ήταν άμεση για την ισοφάριση (2-2). Μετά από κλειστή «μάχη» (4-4), η Σάκκαρη πέτυχε καθοριστικό δεύτερο μπρέικ στην αντίπαλό της για το 5-4 και «καθάρισε» το πρώτο σετ με 6-4, έπειτα από 40 λεπτά.

Η Σάκκαρη είχε βρει ρυθμό και με σαφή ανωτερότητα προηγήθηκε με 2-0. Αν και η Ουκρανή έκανε μπρέικ στη Σάκκαρη για το 2-2, το Νο 18 στην παγκόσμια κατάταξη, Μαρία Σάκκαρη έσπασε ξανά το σερβίς της αντιπάλου της για το 4-3. Διατήρησε το δικό της σερβίς για το 5-3 και εν τέλει πήρε το ματς με ένα ακόμη μπρέικ για το 6-3 έπειτα από 50 λεπτά.

Ο πρώτος γύρος του US Open έκλεισε ιδανικά για το ελληνικό τένις που πανηγύρισε τρεις προκρίσεις καθώς πέραν του Στέφανου Τσιτσιπά και της Σάκκαρη, πέρασε και η... πρωτάρα στο US Open Βαλεντίνη Γραμματικοπούλου.