Πρωταθλήτρια Ευρώπης στο χάντμπολ η Νορβηγία

Η Νορβηγία κατέκτησε απόψε (20/11) τον τίτλο στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα χάντμπολ των γυναικών, το οποίο συνδιοργάνωσαν Σλοβενία, Βόρεια Μακεδονία και Μαυροβούνιο. Το σκανδιναβικό συγκρότημα νίκησε 27-25 τη Δανία στον τελικό της διοργάνωσης που διεξήχθη στη «Στόζιτσε Αρένα» της Λιουμπλιάνα και διατήρησε το «στέμμα» που κατέκτησε πριν από δύο χρόνια. Αυτό είναι το ένατο χρυσό για τη Νορβηγία (1998, 2004, 2006, 2008, 2010, 2014, 2016, 2020, 2022) και συνολικά το 13ο μετάλλιο σε EURO γυναικών, ενώ η Δανία, η οποία έχει στεφθεί τρεις φορές πρωταθλήτρια Ευρώπης (1994, 1996, 2002), πήρε το τρίτο ασημένιο μετάλλιό της στο θεσμό (και έκτο συνολικά).

Αξίζει να σημειωθεί ότι η Δανία, η οποία προηγήθηκε 9-4 στο 18΄ και 15-12 στο ημίχρονο, είχε το προβάδισμα στον τελικό μέχρι το 53ο λεπτό. Τότε η Μπρέιστολ έβαλε για πρώτη φορά τη Νορβηγία μπροστά στο σκορ «γράφοντας» το 24-23 (53:17). Η Πέτερσεν ισοφάρισε σε 24-24 (53:59), ωστόσο στη συνέχεια η Νορβηγία πέτυχε τρία «αναπάντητα» γκολ και προηγήθηκε 27-24, 29 δευτερόλεπτα πριν από τη λήξη του τελικού, «κλειδώνοντας» τη νίκη και το χρυσό μετάλλιο.

Στο μεταξύ, το Μαυροβούνιο κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο, καθώς νίκησε 27-25 στην παράταση (κανονική διάρκεια 22-22) τη Γαλλία στον «μικρό τελικό» της διοργάνωσης.

Το ταξίδι στον  Νομό Έβρου είχε και δυσάρεστα απρόοπτα. Συνάντησα στην Ορεστιάδα τον ιντερνετικό μου φίλο Χρήστο. Η χαρά μεγάλη και από τις δύο πλευρές, μέχρι την...