Πρωταθλήτρια η ΑΕΚ, νίκησε 35-32 στην παράταση τον ΠΑΟΚ

Πρωταθλήτρια Ελλάδας για τέταρτη φορά στην Ιστορία της (2011, 2013, 2020, 2021) αναδείχθηκε η ανδρική ομάδα χάντμπολ της ΑΕΚ. Η ομάδα του Δημήτρη Δημητρούλια νίκησε σήμερα (6/7) στην παράταση τον ΠΑΟΚ με 35-32, στον δεύτερο τελικό της Α1 που διεξήχθη στο «Σπίτι του Χάντμπολ», στη Θεσσαλονίκη, και έφτασε τις δύο νίκες που απαιτούνταν στη σειρά, προκειμένου να κατακτήσει τον τίτλο. Η λήξη της κανονικής διάρκειας της αναμέτρησης βρήκε τις δύο ομάδες ισόπαλες 29-29 (ημίχρονο 16-16), με αποτέλεσμα να λύσουν τις... διαφορές τους σε δύο έξτρα ημίχρονα των πέντε λεπτών.

Αξίζει να σημειωθεί ότι η Ένωση ολοκλήρωσε το «τρεμπλ» στην αγωνιστική περίοδο 2020-21, αφού είχε ήδη πανηγυρίσει την κατάκτηση του Κυπέλλου Ελλάδας και του European Cup.

Ο ΠΑΟΚ εκμεταλλεύθηκε τις αποκρούσεις του Άρσιτς και τα λάθη της ΑΕΚ και προηγήθηκε 15-11 στο 24΄, διαφορά που ήταν η μέγιστη υπέρ των «ασπρόμαυρων» στον αγώνα, ωστόσο οι «κιτρινόμαυροι» κατάφεραν να ισοφαρίσουν 16-16, τέσσερα δευτερόλεπτα πριν τη λήξη του α΄ μέρους. Οι γηπεδούχοι «άνοιξαν» ξανά τη διαφορά, καθώς προηγήθηκαν 19-16 στο ξεκίνημα του β΄ μέρους, αλλά η ΑΕΚ ανέκτησε το προβάδισμα (μετά το 2-0 στην έναρξη του αγώνα) στο 46΄, όταν πέρασε μπροστά με 22-21. Οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ στο υπόλοιπο της κανονικής διάρκειας, η λήξη της οποίας τις βρήκε ισόπαλες 29-29, αφού ο Στογιάνοβιτς σκόραρε για τους γηπεδούχους λίγο πριν την εκπνοή του αγώνα, με αποτέλεσμα οι «Δικέφαλοι» να οδηγηθούν στα δύο έξτρα πεντάλεπτα. Στο τέλος του πρώτου από αυτά η ΑΕΚ προηγήθηκε 32-31, ενώ στο ξεκίνημα του δεύτερου ο Μυλωνάς έδωσε προβάδισμα δύο γκολ στους «κιτρινόμαυρους» (33-31), οι οποίοι διατήρησαν την πρωτοπορία ως το τέλος και πανηγύρισαν τη νίκη και την κατάκτηση του τίτλου.

Αξίζει να σημειωθεί ότι η σημερινή ήταν η πέμπτη εφετινή νίκη της ΑΕΚ επί του ΠΑΟΚ σε ισάριθμους αγώνες για το πρωτάθλημα και το Κύπελλο, ενώ η Ένωση ολοκλήρωσε αήττητη τις υποχρεώσεις της στην Α1 χάντμπολ των ανδρών (σ.σ. είχε 11 νίκες και μια ισοπαλία σε 12 αγώνες για την Α΄ φάση, τέσσερις νίκες σε ισάριθμες αναμετρήσεις για τα πλέι οφ και δύο νίκες σε δύο παιχνίδια επί του ΠΑΟΚ στους τελικούς).

Τα πεντάλεπτα: 2-2, 5-3, 7-6, 11-10, 15-12, 16-16 (ημχ), 18-16, 20-19, 21-21, 24-24, 26-26, 29-29 (κ.α.), 31-32, 32-35 (παρ.)

ΠΑΟΚ (Γούσιος): Γκίγκοφ, Καραγκιοζόπουλος 3, Νικολαΐδης 4, Μέντουριτς 6, Αποστόλου, Σεϊρεκίδης 10, Καβουσανάκης, Λιάπης, Κυριακίδης, Άρσιτς, Γιορανίδης, Στογιάνοβιτς 6, Τζωρτζίνης 3, Παπαγιώτας, Χατζηλίας, Βελισσαρίου.

ΑΕΚ (Δημητρούλιας): Μπάουερ, Αραμπατζής 2, Γιάντσα, Τζηράς 5, Δομπρής 2, Νικολαΐδης 1, Κοσάνοβιτς, Μυλωνάς 7, Κοτσιώνης, Παπαδιονυσίου 1, Νούιτς 1, Αραπακόπουλος 1, Καλόμοιρος 4, Μπουνέτα 5, Κεδέρης 6, Στάθης.

Διαιτητές: Τζαφερόπουλος - Τσιάνας. Δίλεπτα: 7-4. Κόκκινες: Χασεκίδης (συνοδός ΠΑΟΚ, 57:24), Γούσιος (προπονητής ΠΑΟΚ, 68:08). Πέναλτι: 3/4-2/4.

Γράφει ο Χ.Τ. ο Βιτ’λιώτης13/04/2024Ελλάς Ελλήνων αχταρμάςΧώρα της προσωπίδαςΜ’ όλα τα φρούτα τις ψευτιάςΈμποροι της ελπίδας.--Η ψευτιά και το …μπουγέλοΈχουν μέλι στο...