Πρώτη νίκη για το Περιστέρι

Την πρώτη νίκη του στον 7ο όμιλο του FIBA Europe Cup, πανηγύρισε το Περιστέρι. Οι «κυανοκίτρινοι» επικράτησαν στο... νήμα με 85-83 των Μπάκεν Μπέαρς στο κλειστό «Ανδρέας Παπανδρέου», για την 2η αγωνιστική της διοργάνωσης, υποχρεώνοντας τους Δανούς στη δεύτερη ήττα τους σε ισάριθμες αναμετρήσεις.

Ο Ίαν Μίλερ «λύτρωσε» την ομάδα του Σωτήρη Μανωλόπουλου με καλάθι του στα 2.7΄΄ για τη λήξη, δίνοντας τέλος στην αντεπίθεση διαρκείας των Μπάκεν Μπέαρς, που είχαν ισοφαρίσει στα 10΄΄ με τρίποντο του Μισέλ Ντιούφ από την κορυφή (83-83).

Η ελληνική ομάδα παρουσίασε τάσεις αυτοχειρίας μετά την εξαιρετική αμυντική προσπάθεια της στην τρίτη περίοδο, όταν περιόρισε τους φιλοξενούμενους στους 14 πόντους, εξασφαλίζοντας μία διαφορά 10 πόντων (59-49). Συγκεκριμένα, η αμυντική χαλάρωση του Περιστερίου στο τέταρτο δεκάλεπτο βοήθησε τους Μπάκεν Μπέαρς να βρουν ρυθμό από την περιφέρεια και με επιμέρους σκορ 24-34 να ισοφαρίσουν σε 83-83, πριν το πάρει πάνω του ο Μίλερ και «καθαρίσει» τον αγώνα.

Πρώτος σκόρερ για το Περιστέρι ο Τέραν Πέτεγουεϊ με 20 πόντους, ενώ «άγγιξε» το νταμπλ νταμπλ σε πόντους (10) και ριμπάουντ (9) ο Τσαντ Μπράουν.

Τα δεκάλεπτα: 24-12, 40-35, 59-49, 85-83

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Μπελιάκοφ, Ζαμοράνο Σάντσεθ, Πουτένκο.
Οι συνθέσεις:
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ (Μανωλόπουλος):
 Μπράουν 10, ΜακΚρι 12 (1), Μίλερ 11, Μωραΐτης, Σαλούστρος 10, Χρυσικόπουλος 7 (1), Κατσίβελης 11 (1), Μορέιρα 4, Πέτεγουεϊ 20 (3).
ΜΠΑΚΕΝ ΜΠΕΑΡΣ (Σόμερ): Ντιούφ 14 (4), Χάρις 13, Γιούκιτς 12 (2), Ογκουνγκμπέμι - Τζάκσον 22 (2), Ονγκάι 11 (1), Έβανς 4, Λέρκε 1, Σάλερτζ, Τέιλορ 6 (11 ριμπάουντ).

# Μπροστάρης σε όλους τους αγώνες των εργαζομένων της ΛΑΡΚΟ το στέλεχος του ΚΚΕ και Περιφερειακός Σύμβουλος Στερεάς ο Κώστας Μπασδέκης, έχει αναδείξει το πρόβλημα σε όλα...