Πρώτη στο Final 4 με «σκούπα» η ΤΣΣΚΑ

Η ΤΣΣΚΑ Μόσχας «σκούπισε» με άνεση τη σειρά των πλέι οφ της Euroleague και έγινε η πρώτη ομάδα της εφετινής αγωνιστικής περιόδου, η οποία προκρίθηκε στην καταληκτική φάση της διοργάνωσης. Η ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη πέρασε νικηφόρα με 85-68 από την Πόλη, απέναντι στη Φενερμπαχτσέ, στο Game 3, και πλέον περιμένει το νικητή του ζευγαριού Αναντολού Εφές-Ρεάλ Μαδρίτης (2-1) για να μάθει τον αντίπαλο της στα ημιτελικά.

Η ΤΣΣΚΑ «εξαργύρωσε» την εκκωφαντική εμφάνιση της σε άμυνα και επίθεση στην τρίτη περίοδο και συγκεκριμένα αμέσως μετά την αποβολή του Γιαν Βέσελι (επιθετικό φάουλ και τεχνική ποινή) στο 22΄, με την οποία έμεινε «γυμνή» η φροντ λάιν της Φενέρ. Οι Ρώσοι έτρεξαν στο τρίτο δεκάλεπτο εντυπωσιακό επιμέρους σκορ 27-11, ξεφεύγοντας με +21 στο 30΄ (71-50) και μπαίνοντας πρόωρα σε τροχιά νίκης-πρόκρισης.

Ρεκόρ καριέρας σε πόντους (34) και αξιολόγηση (38) σημείωσε από την ΤΣΣΚΑ ο Γουίλ Κλάιμπερν, ενώ πολύτιμη ήταν και η προσφορά του Γκάμπριελ Λούντμπεργκ, με 22 πόντους, 7 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 4 κλεψίματα και 3 λάθη. Από τη Φενέρ «πάλευε» μόνος ο Νάντο ντε Κολό με 22 πόντους.

Tους κάλυψε όλους ο Σταϊκούρας !@ Tην συμβολή τριών κυβερνήσεων στην υλοποίηση του οδικού άξονα Ε-65 εξήρε με την ομιλία του στη χθεσινή τελετή παράδοσης του...