«Σκόνταψε» στην έδρα της Μπόχουμ η Άιντραχτ

Ανώμαλη προσγείωση για την Άιντραχτ Φρανκφούρτης στη Bundesliga, μετά το άνετο 3-1 επί του Ολυμπιακού στο Europa League. Η ομάδα του Όλιβερ Γκλάσνερ υπέστη την τρίτη ήττα της στο γερμανικό πρωτάθλημα, καθώς «έπεσε» στην έδρα της Μπόχουμ με το τελικό 2-0, για την 9η αγωνιστική, τη στιγμή που οι γηπεδούχοι πανηγύριζαν το τρίτο εφετινό «τρίποντο» τους.

Ο Μπλουμ άνοιξε το σκορ 3΄, ενώ ο Πόλτερ στο 2ο λεπτό των καθυστερήσεων διαμόρφωσε το τελικό σκορ. Αξίζει να σημειωθεί ότι στο 11΄ ο τερματοφύλακας της Μπόχουμ, Μανουέλ Ριεμάν, απέκρουσε το πέναλτι του Πασιένσια.

Από τους νικητές, βασικός ήταν ο Βασίλης Λαμπρόπουλος, ενώ ο Κώστας Σταφυλλίδης πέρασε αλλαγή στο 81΄.

Η σύνθεση της προσεχούς αντιπάλου του Ολυμπιακού στο Europa League: Τραπ, Τούτα, Χασέμπε, Χιντερέγκερ, Τουρέ (75΄ Χρούστιτς), Σο (75΄ Χάουγκε), Γιάκιτς (45΄ Ρόντε), Κόστιτς, Καμάντα, Μπορέ, Πασιένσια (28΄ Λάμερς).