Σούπερ πρεμιέρα για την Εθνική του Γιοβάνοβιτς

Ιδανική ήταν η πρεμιέρα της Ελλάδας στον 2ο όμιλο της League B στο Nations League καθώς νίκησε τη Φινλανδία με 3-0 στο «Γ. Καραϊσκάκης» έχοντας ως απόλυτο πρωταγωνιστή τον Φώτη Ιωαννίδη, ο οποίος σημείωσε δύο γκολ (23’, 76’) και είχε κι ένα δοκάρι.

Το τρίτο τέρμα για την ελληνική ομάδα, στο ντεμπούτο του Ιβάν Γιοβάνοβιτς στον «γαλανόλευκο» πάγκο, σημειώθηκε με αυτογκόλ του Κόλμαν (37') σε ένα πολύ «γεμάτο» βράδυ, όπου η Ελλάδα έβγαλε φρεσκάδα και διάθεση να παρουσιάσει κάτι καινούργιο. Ντεμπούτο και για τον 21χρονο άσο της Σλάβια Πράγας Χρήστο Ζαφείρη, ο οποίος πέρασε ως αλλαγή στο δεύτερο ημίχρονο (67’) καταγράφοντας την πρώτη συμμετοχή του με την Εθνική.

Η Ελλάδα ξεκίνησε σχετικά «μουδιασμένα» τον αγώνα και δεν έβρισκε σωστές συνεργασίες στο επιθετικό τρίτο για να βάλει «δύσκολα» στη φινλανδική άμυνα. Οι φιλοξενούμενοι αντίθετα είχαν την πρώτη καλή ευκαιρία του αγώνα στο 12’ με το σουτ του Άντμαν μέσα απ’ την περιοχή, που πέρασε δίπλα απ’ τα δοκάρια του Βλαχοδήμου.

Η οξυδέρκεια του Φώτη Ιωαννίδη, ωστόσο, έφερε μπροστά στο σκορ την Εθνική Ελλάδας στο 23ο λεπτό. Από κακή πάσα του Γκάλβεζ προς τον Χραντέσκι, ο γκολκίπερ κι αρχηγός των Φινλανδών έκανε κακό κοντρόλ, με την μπάλα να φεύγει απ’ τα πόδια του και να δίνει στον Ιωαννίδη την ευκαιρία να την «τσιμπήσει», να τον προσπεράσει και να κάνει το 1-0 για τη «γαλανόλευκη» ομάδα.

Το γκολ του Ιωαννίδη «ξεκλείδωσε» την Ελλάδα η οποία έφτασε στο 37’ στο 2-0 με ένα πραγματικά υπέροχο τέρμα, παρότι ήρθε από πόδια... αντιπάλου (Κόλμαν). Υπέροχο διότι οι Μπακασέτας, Ιωαννίδης και Τσιμίκας συνεργάστηκαν εντυπωσιακά αλλάζοντας πολύ γρήγορα την μπάλα, για το γύρισμα του τελευταίου προς τον Κουλιεράκη, ο οποίος ακούμπησε την μπάλα πριν χτυπήσει στο πόδι του Κόλμαν και καταλήξει στα δίχτυα.

Η Φινλανδία προσπάθησε να βγάλει αντίδραση και στο 42’ έφτασε κοντά στο γκολ, όμως ο Μαυροπάνος έδιωξε πριν η μπάλα περάσει τη γραμμή μετά το πλασέ του Κόλμαν, ενώ τρία λεπτά μετά ο Κουλιεράκης έβαλε σωτήρια κόντρα στην προσπάθεια του Νίσιλα.

Στην εκκίνηση του δευτέρου ημιχρόνου η Ελλάδα μπήκε καλά κι «άγγιξε» το τρίτο γκολ, όμως απ’ το εξαιρετικό γύρισμα του Ιωαννίδη στο 47’, ο Χραντέσκι ακούμπησε ελάχιστα την μπάλα και την έστειλε στο αριστερό δοκάρι, για να απομακρύνουν στη συνέχεια οι Φινλανδοί αμυντικοί.

Στο 52’ το γύρισμα του Τσιμίκα απ’ την υπέροχη πάσα του Κωνσταντέλια δεν κατέληξαν στον Πέλκα ή τον Ιωαννίδη με τον Χραντέσκι να μπλοκάρει την μπάλα, ενώ στο 69’ το σουτ του Μπακασέτα βρήκε σε ετοιμότητα τον γκολκίπερ της Φινλανδίας.

Η Ελλάδα έφτασε και σε τρίτο γκολ στο 76’ ξανά με τον Ιωαννίδη, ο οποίος σηκώθηκε ψηλότερα απ’ όλους έπειτα από κόρνερ του Μπακασέτα και με εξαιρετική κεφαλιά έκανε το 3-0 για τη «γαλανόλευκη» ομάδα, «τελειώνοντας» τον αγώνα.

Διαιτητής: Ουρς Σνάιντερ (Ελβετία)

Κίτρινες: 50’ Κουλιεράκης, 90’ Ζαφείρης - 25’ Κόλμαν, 90’+1’ Πέλτολα

ΕΛΛΑΔΑ (Ιβάν Γιοβάνοβιτς): Βλαχοδήμος, Ρότα, Μαυροπάνος, Κουλιεράκης, Τσιμίκας, Μπουχαλάκης (67’ Ζαφείρης), Μάνταλος (67’ Σιώπης), Χατζηγιοβάνης (46’ Κωνσταντέλιας), Μπακασέτας (77’ Βαγιαννίδης), Πέλκας, Ιωαννίδης (77’ Παυλίδης).

ΦΙΝΛΑΝΔΙΑ (Μαρκού Κανέρβα): Χραντέσκι, Σταλ, Χόσκονεν, Ιβανόφ, Γκάλβεζ, Πελτόλα, Σούλερ (44’ λ.τρ. Νίσιλα), Άντμαν (63’ Κέσκινεν), Καμαρά, Λουντ (66’ Γιένσεν), Κόλμαν (63’ Πογιάνπαλο).