Στη League Phase του Conference η Γάνδη και η Μπασακσεχίρ

Η Γάνδη έγινε η πρώτη χρονικά ομάδα από τα play offs του Conference League που εξασφάλισε την πρόκριση στη League Phase. H βελγική ομάδα, μετά το υπέρ της 1-0 στο Βελιγράδι, επικράτησε με 1-0 και εντός έδρας απόψε, για να προκριθεί με συνολικό σκορ 2-0 και ν΄ αφήσει εκτός τους Σέρβους. Το γκολ της Γάνδης πέτυχε ο Ματίας Ντελόρτζ στο 88ο λεπτό.

Και μετά τη Γάνδη, η Μπασακσεχίρ έγινε η 2η ομάδα που θα βρεθεί στις 36 συνολικά της League Phase. Στην Ιρλανδία, ο τουρκικός σύλλογος είχε συμβιβαστεί στη «λευκή» ισοπαλία, αλλά απόψε (28/8), πήρε τη νίκη με 2-0 επί της Σεντ Πάτρικς Αθλέτικς και εξασφάλισε την πρόκριση. Ο Ομέρ Σαχινέρ άνοιξε το σκορ στο 64΄. Με δέκα παίκτες έμεινε η Σεντ Πάτρικς Αθλέτικς στο 81΄, όταν αντίκρυσε κόκκινη κάρτα ο Άαρον Μπόλγκερ και ένα λεπτό αργότερα, η ομάδα της Κωνσταντινούπολης αξιοποίησε την αριθμητική υπεροπλία της, με τον Ολιβιέ Κεμέν να διαμορφώνει (82΄) το τελικό σκορ.

Σε αναμετρήσεις ρεβάνς για τα πλέι οφ του Conference League (σε παρένθεση το σκορ της πρώτης αναμέτρησης) σημειώθηκαν τα εξής αποτελέσματα:

ΤΕΤΑΡΤΗ 28/8
Μπασακσεχίρ (Τουρκία)-Σεντ Πάτρικς Αθλέτικς (Ιρλανδία)      2-0  (0-0)
* Προκρίθηκε η Μπασακσεχίρ με σκορ 2-0
Γάνδη (Βέλγιο)-Παρτιζάν (Σερβία)                            1-0  (1-0)
* Προκρίθηκε η Γάνδη με σκορ 2-0

ΠΕΜΠΤΗ 29/8
Αστάνα (Καζακστάν)-Μπραν (Νορβηγία)                         17:00 (0-2)
Ελσίνκι (Φινλανδία)-Κλάκσβικ (Νησιά Φαρόε)                  19:00 (2-2)
Ζίρε (Αζερμπαϊτζάν)-Ομόνοια (Κύπρος)                        19:00 (0-6)
Ρουζόμπεροκ (Σλοβακία)-Νόα (Αρμενία)                        19:30 (0-3)
Τραμπζονσπόρ (Τουρκία)-Σεντ Γκάλεν (Ελβετία)                20:00 (0-0)
Πάκσι (Ουγγαρία)-Μλάντα Μπόλεσλαβ (Τσεχία)                  20:00 (2-2)
Ολίμπια Λιουμπλιάνα (Σλοβενία)-Ριέκα (Κροατία)              20:00 (1-1)
Πάφος (Κύπρος)-Κλουζ (Ρουμανία)                             20:00 (0-1)
Δε Νιου Σέιντς (Ουαλία)-Πανεβέζις (Λιθουανία)               20:30 (3-0)
UE Σάντα Κολόμα (Ανδόρα)-Βίκινγκουρ (Ισλανδία)              21:00 (0-5)
Ζρίνσκι Μόσταρ (Βοσνία/Ερζεγοβίνη)-Γκιμαράες (Πορτογαλία)   21:00 (0-3)
Σερκλ Μπριζ (Βέλγιο)-Βίσλα Κρακοβίας (Πολωνία)              21:00 (6-1)
ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (ΕΛΛΑΔA)-Λανς (Γαλλία)                         21:00 (1-2)
Ντρίτα (Κόσοβο)-Λέγκια Βαρσοβίας (Πολωνία)                  21:00 (0-2)
Κιλμάρνοκ (Σκωτία)-Κοπεγχάγη (Δανία)                        21:00 (0-2)
Τσέλιε (Σλοβενία)-Πιούνικ (Αρμενία)                         21:15 (0-1)
Μάριμπορ (Σλοβενία)-Τζουργκάρντεν (Σουηδία)                 21:15 (0-1)
Χαϊντενχάιμ (Γερμανία)-Χάκεν (Σουηδία)                      21:30 (2-1)
Σερβέτ (Ελβετία)-Τσέλσι (Αγγλία)                            21:30 (0-2)
Λαρν (Β. Ιρλανδία)-Λίνκολν Ρεντ Ιμπς (Γιβραλτάρ)            22:00 (1-2)
Ακαδημία Πούσκας (Ουγγαρία)-Φιορεντίνα (Ιταλία)             22:00 (3-3)
Μπέτις (Ισπανία)-Κρίβμπας (Ουκρανία)                        22:00 (2-0)

* Η κλήρωση της League phase του Conference League θα πραγματοποιηθεί στις 30/8 (15:30) στο Μονακό.

Γράφει ο Νίκος Ταξ. ΔαβανέλλοςΑριθμ. Αποφάσεως 71.Το Δημοτικόν Συμβούλιον Λαμιέων συνελθόν εν τω Δημοτικώ  Καταστήματι σήμερον την 31ην του μηνός Ιουλίου του 1935...