Στην τρίτη θέση η Μαρσέιγ

Με ένα γκολ του Τσενγκίζ Ουντέρ στα μισά του πρώτου ημιχρόνου, η Μαρσέιγ πέρασε νικηφόρα με 1-0 από το «Γκαμπριέλ Μοντπιέντ» απέναντι στην Κλερμόν, στο πλαίσιο της 12ης αγωνιστικής και ανέβηκε στην τρίτη θέσηγ της κατάταξης στη Ligue 1, ένα βαθμό πίσω από τη δεύτερη Νις.

Νωρίτερα, την πρώτη φετινή της νίκη - και τι νίκη! - σημείωσε η Μπρεστ, η οποία επικράτησε με 2-0 της Μονακό στο «Σταντ Φρανσί-Λε Μπλε».

Έπειτα από εκτέλεση φάουλ του Λε Ντουαρόν, από κοντινή απόσταση ο Μουνιέ δεν είχε πρόβλημα για το 1-0 στο 18’. Οι Μονεγάσκοι πίεσαν αλλά αντί για την ισοφάριση, ήρθε το 2-0 από τον Ονορά στο 79ο λεπτό, με την ομάδα του Ντερ Ζακαριάν να πανηγυρίζει το πρώτο «τρίποντο» στο φετινό πρωτάθλημα και να ξεφεύγει από την τελευταία θέση.