Στις «8» η Ολυμπιονίκης Μπέντσιτς

Η Μπελίντα Μπέντσιτς, νούμερο 12 στον κόσμο, προκρίθηκε στα προημιτελικά του US Open νικώντας την Πολωνή Ίγκα Σφιόντεκ (Νο 8) με 7-6 (14-12), 6-3.

Το σημείο καμπής του αγώνα ήταν η κατάκτηση του πρώτου σετ στο τάι μπρέικ, που διήρκεσε 23 λεπτά και κατά τη διάρκεια του οποίου η 24χρονη «χρυσή» Ολυμπιονίκης στο Τόκιο το καλοκαίρι κατάφερε να επιστρέψει και να το κατακτήσει.

Η αντίπαλός της είχε τέσσερα set point αλλά δεν τα εκμεταλλεύτηκε και ήταν η Μπέντσιτς που κατάφερε να πάρει το σετ, με την πέμπτη ευκαιρία. Η 20χρονη Πολωνή, νικήτρια του Roland Garros πέρυσι, υπέστη ένα σοβαρό ψυχολογικό πλήγμα και δεν κατάφερε να παλέψει στη συνέχεια.

Η Μπέντσιτς θα προσπαθήσει να φτάσει στους ημιτελικούς που είχε ήδη κερδίσει το 2019, αλλά για να συμβεί αυτό πρώτα θα πρέπει να νικήσει την εκπληκτική 18χρονη Βρετανίδα Έμα Ραντουκάνου (Νο 150), που άφησε εκτός την Σέλμπι Ρότζερς.

Το ταξίδι στον  Νομό Έβρου είχε και δυσάρεστα απρόοπτα. Συνάντησα στην Ορεστιάδα τον ιντερνετικό μου φίλο Χρήστο. Η χαρά μεγάλη και από τις δύο πλευρές, μέχρι την...