Στο φινάλε θύμισε... Μπαρτσελόνα

Λίγα λεπτά πριν από ακόμη μία αποτυχία κι έναν ατιμωτικό αποκλεισμό βρέθηκε η Μπαρτσελόνα, στον προημιτελικό του Κυπέλλου Ισπανίας κόντρα στη Γρανάδα, όμως πρώτα ο Αντουάν Γκριεζμάν (88') κι εν συνεχεία ο Ζόρντι Άλμπα (90'+2'), «απάντησαν» στα τέρματα των Κένεντι (33') και Σολδάδο (47') κι έστειλαν τον αγώνα στην παράταση, όπου οι «μπλαουγκράνα» κατάφεραν να κάνουν την ολική ανατροπή, επικρατώντας με 5-3.

Μετά το φοβερό φίνις του αγώνα, το έξτρα 30λεπτο ήταν αντίστοιχα συναρπαστικό. Ο Γκριεζμάν με το δεύτερο προσωπικό τέρμα του, στο 100ό λεπτό έφερε... τούμπα το ματς για τη «Μπάρτσα», όμως στο 103' ο Φεντέ με πέναλτι ισοφάρισε σε 3-3!

Στο δεύτερο ημίχρονο της παράτασης, ωστόσο, «μίλησε» η φανέλα των Καταλανών. Ο Ντε Γιόνγκ στο 108' έδωσε ξανά προβάδισμα στη Μπαρτσελόνα και στο 113' ο Ζόρντι Άλμπα, με το δεύτερο προσωπικό του τέρμα (τρομερό βολέ στην κίνηση) «σφράγισε» τη νίκη και την πρόκριση των «μπλαουγκράνα», που διατήρησαν «ζωντανό» το στόχο του Κυπέλλου.

Νωρίτερα, σε ματς-θρίλερ που κρίθηκε στις καθυστερήσεις της παράτασης (120'+1') η Λεβάντε επικράτησε με 1-0 της Βιγιαρεάλ στη Βαλένθια και προκρίθηκε στους ημιτελικούς του Copa del Rey. Ο αγώνας είχε φινάλε... ακατάλληλο για καρδιακούς, με τον Μάρτι Ροζέρ να πετυχαίνει το γκολ που έστειλε τη Λεβάντε στην επόμενη φάση του Κυπέλλου. Ο 30χρονος Ισπανός επιθετικός είχε περάσει αλλαγή στο 66ο λεπτό της αναμέτρησης.