Στον τελικό του Barcelona Open ο Τσιτσιπάς

Για δεύτερη φορά στην καριέρα του, μετά το 2018, ο Στέφανος Τσιτσιπάς θα δώσει το «παρών» στον τελικό του Barcelona Open αύριο, Κυριακή (25/4, 17:00-Cosmote Sport 6). Μετά από 84 λεπτά αγώνα, ο Έλληνας τενίστας ξεπέρασε και το εμπόδιο του Γιανίκ Σίνερ στα ημιτελικά και προκρίθηκε στον τελικό με 6-3, 6-3.

Ο Τσιτσιπάς είχε 75% περασμένα πρώτα σερβίς κόντρα στον Σίνερ, έσωσε δυο break points στο πρώτο σετ και δυο break points στο δεύτερο σετ και αξιοποιώντας 3/10 από τις δικές του ευκαιρίες, έκανε δικό του το ματς.

Στην καταληκτική αναμέτρηση στο τουρνουά της Βαρκελώνη, ο Στέφανος Τσιτσιπάς θα αντιμετωπίσει τον Ράφα Ναδάλ που επικράτησε του Πάμπλο Καρένιο Μπούστα με 6-3, 6-2, στον άλλον ημιτελικό. Στον τελικό του Barcelona Open, το 2018, ο Τσιτσιπάς είχε αντιμετωπίσει τον αριστερόχειρα Ισπανό τενίστα, Ράφα Ναδάλ, ο οποίος έχει κατακτήσει τον τίτλο του εν λόγω τουρνουά 11 φορές!

Αυτή ήταν η 9η διαδοχική νίκη του Τσιτσιπά σε χωμάτινη επιφάνεια εντός του 2021, ενώ δεν έχει χάσει σετ (17-0) παραμένοντας αήττητος στην «κόκκινη επιφάνεια» φέτος. Με τη νίκη του επί του 19χρονου Ιταλού, ο Στέφανος Τσιτσιπάς έφτασε τις 26 για τη φετινή σεζόν, πιάνοντας τον Αντρέι Ρούμπλεφ στην κορυφή της σχετικής λίστας.

Μετά την κατάκτηση του τίτλου στο Μόντε Κάρλο, ο οποίος ήταν ο πρώτος Masters για τον Στέφανο Τσιτσιπά, τώρα μετρά αντίστροφα για τον 15ο τελικό της καριέρας του (6-8) και φιλοδοξεί να φτάσει στον πρώτο τίτλο αυτής της κατηγορίας (ATP 500).

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς, αποδεικνύει πως ο τίτλος στο Μονακό δεν ήρθε... τυχαία, αλλά διάγει περίοδο εξαιρετικής αγωνιστικής φόρμας. Στον πρώτο αγώνα του στη Βαρκελώνη, ο Τσιτσιπάς νίκησε τον Ισπανό Χάουμε Μουνάρ (Νο 86 στην παγκόσμια κατάταξη), με 6-0, 6-2.

Εν συνεχεία, στον 3ο γύρο, έθεσε εκτός το Νο 25 της παγκόσμιας κατάταξης Άλεξ Ντε Μινόρ από την Αυστραλία με 5-7, 3-6. Στα προημιτελικά, ο Έλληνας τενίστας, απέναντι στον Καναδό Φέλιξ Οζιέ-Αλιασίμ (Νο 20 στον κόσμο), πέτυχε την όγδοη διαδοχική νίκη του χωρίς απώλεια σετ, καθώς επικράτησε 6-3, 6-3, και πήρε το εισιτήριο για τους "4" του τουρνουά.

Για να αποκλείσει το Σάββατο (24/4)με 6-3, 6-3 τον Γιανίκ Σίνερ και να ονειρεύεται ένα δεύτερο τρόπαιο φέτος, μετά από αυτό στο Μονακό.

Πηγή: ΑΠΕ-ΜΠΕ

# Μπροστάρης σε όλους τους αγώνες των εργαζομένων της ΛΑΡΚΟ το στέλεχος του ΚΚΕ και Περιφερειακός Σύμβουλος Στερεάς ο Κώστας Μπασδέκης, έχει αναδείξει το πρόβλημα σε όλα...