Τα «Τρία Λιοντάρια» έμειναν στο 1-1 με τη Δανία, που παίζει τελικό πρόκρισης με τη Σερβία - Με το ένα πόδι στους «16» η Αγγλία

Με το σκορ που ξεκίνησε η 2η αγωνιστική του 3ου ομίλου του Euro 2024, στο Σλοβενία-Σερβία (1-1), ολοκληρώθηκε και το δεύτερο ματς του γκρουπ, ανάμεσα στη Δανία και στην Αγγλία.

Το τελικό 1-1 (18΄ Κέιν - 34' Χιούλμαντ), βάσει της εικόνας του ματς αδικεί τους Σκανδιναβούς, που ήταν καλύτεροι στο μεγαλύτερο μέρος της αναμέτρησης που διεξήχθη στην Φρανκφούρτη, έχασαν περισσότερες ευκαιρίες, αλλά όπως και στην πρεμιέρα απέναντι στη Σλοβενία περιορίστηκαν στην ισοπαλία και με 2 βαθμούς θα παίξουν τελικό πρόκρισης με τη Σερβία.

Με μία ακόμη μέτρια εμφάνιση, η Αγγλία πήρε αυτή την φορά ένα βαθμό και με το «τρίποντο» της πρεμιέρας απέναντι στη Σερβία (1-0), της αρκεί έστω και η ισοπαλία με τη Σλοβενία στο τελευταίο ματς για να προκριθούν στους «16» του τουρνουά.

Η πρώτη καλή φάση στο ματς σημειώθηκε στο 13' με τον Φόντεν να αποφεύγει δύο παίκτες της Δανίας, αλλά το τελείωμά του δεν ήταν καλό.

Πέντε λεπτά μετά η Αγγλία πήρε προβάδισμα στο σκορ με τον αρχηγό της Χάρι Κέιν να εκτελεί από πολύ κοντά, αφού είχε προηγηθεί η προσπάθεια του Κάιλ Γουόκερ από δεξιά και το κλέψιμο της μπάλας από τον Κρίστιανσεν.

Ο διεθνής άσος της Μπάγερν έχει σκοράρει, πλέον, πέντε γκολ με τα «Τρία Λιοντάρια» σε αγώνες της τελικής φάσης του Euro 2024. Τα προηγούμενα τέσσερα ήταν όλα στα νοκ-άουτ παιχνίδια, ενώ αυτό είναι το πρώτο του στη φάση των ομίλων!

Αντέδρασε η Δανία με φοβερό γκολ

Μετά το γκολ που δέχτηκαν οι Σκανδιβανοί ανέλαβαν τα ηνία του ματς κι άρχισαν να πιέζουν τους Άγγλους. Κι αφού απείλησαν με μία-δύο μικροευκαιρίες στην περιοχή του Πίκφορντ, στο 34' έφτασαν στην ισοφάριση.

«Δράστης» του 1-1, ο 24χρονος μέσος της Σπόρτινγκ Λισαβόνας, Μόρτεν Χιούλμαντ με δυνατό ευθύβολο σουτ έξω από την περιοχή κι αφού η μπάλα βρήκε στο δεξί δοκάρι και στη συνέχεια κατέληξε στα δίχτυα.

Το σκορ δεν άλλαξε μέχρι το τέλος του πρώτου μέρους, παρότι οι Αγγλοι επιχείρησαν να αιφνιδιάσουν μετά το γκολ που δέχτηκαν.

Δοκάρι ο Φόντεν

Μπήκε δυνατά η ομάδα του Γκάρεθ Σαουθγκέιτ στο δεύτερο ημίχρονο και πίεσε αρκετά στα πρώτα 15 λεπτά. Έχασε, μάλιστα, τεράστια ευκαιρία στο 56' με τον Φιλ Φόντεν να προηγηθεί ξανά, αλλά το αριστερό σουτ του σταρ της Μάντσεστερ Σίτι βρήκε στο αριστερό δοκάρι του Σμάιχελ κι έφυγε άουτ.

Μετά το 60ό λεπτό και τις αλλαγές που έκανε ο Χιούλμπαντ, η Δανία ισορρόπησε το παιχνίδι και στο 67' απείλησε με το σουτ του Ντάμσγκααρντ, που βρήκε σε ετοιμότητα τον Πίκφορντ (έγινε ο παίκτης με τις περισσότερες συμμετοχές σε μεγάλες διοργανώσεις με την Αγγλία, καθώς έφτασε τις 21, ξεπερνώντας τον Πίτερ Σίλτον που είχε 20).

Ο Σαουθγκέιτ «απάντησε» στο 69΄ τριπλή αλλαγή, βγάζοντας τους τρεις επιθετικούς του (Κέιν, Σάκα και Φόντεν) και περνώντας στο ματς τους Ουότκινς, Εζε και Μπόουεν.

Ο πρώτος, μάλιστα, από τις αλλαγές που έκανε ο ομοσπονδιακός τεχνικός των «Τριών Λιονταριών», έχασε μεγάλη ευκαιρία στο 71', όταν βρέθηκε από πλάγια στην περιοχή, πλάσαρε, αλλά ο Σμάιχελ απέκρουσε σε κόρνερ.

Από τρραγικά λάθη των αμυντικών της Αγγλίας, οι Σκανδιναβοί πλησίασαν δύο φορές στο γκολ στα τελευταία 10 λεπτά, αρχικά με την προβολή του Κρίστενσεν κι εν συνεχεία με το σουτ του Χόιμπιεργκ, με τη μπάλα να καταλήγει άουτ.

Διαιτητής: Αρτούρ Σοάρες Ντίας (Πορτογαλία)
Κίτρινες: Βέστεργκααρντ, Νόργκααρντ, Μάλε - Γκάλαχερ

ΔΑΝΙΑ (Κάσπερ Χιούλμαντ): Σμάιχελ, Άντερσεν, Βέστεγκααρντ, Κρίστενσεν, Μάλε, Κρίστιανσεν (57' Μπα), Χόιμπιεργκ, Μόρτεν Χιούλμαντ (82' Νόργκααρντ), Έρικσεν (82' Σκοβ Όλσεν), Βιντ (57' Ντάμσγκααρντ), Χόιλουντ (67' Πόουλσεν)

ΑΓΓΛΙΑ (Γκάρεθ Σαουθγκέιτ): Πίκφορντ, Γουόκερ, Στόουνς, Γκεΐ, Τρίπιερ, Άρνολντ (54' Γκάλαχερ), Ράις, Φόντεν (69' Μπόουεν), Σάκα (69' Έζε), Μπέλιγχαμ, Κέιν (69' Ουότκινς)