Θριαμβευτική επιστροφή στις νίκες από τη Ρεάλ, ελπίζει για play in η Μπάγερν

Η πρωτοπόρος Ρεάλ Μαδρίτης έβαλε τέλος στο αρνητικό σερί των τριών ηττών με ένα σπουδαίο «διπλό» στην Μπολόνια. Οι Ισπανοί πέρασαν νικηφόρα με 89-74 από την έδρα της Βίρτους, για την 29η αγωνιστική της Euroleague, συμπληρώνοντας τις 23 νίκες και κρατώντας τους γηπεδούχους μακριά από την εξάδα (με ρεκόρ 17-12), που δίνει το απευθείας εισιτήριο για τα πλέι οφ της διοργάνωσης.

Η άμυνα του πρώτου ημιχρόνου, όταν περιόρισε τους Ιταλούς στους 31 πόντους και η διάρκεια στην επίθεση, απλοποίησαν το έργο της πρωταθλήτριας Ευρώπης, η οποία εξασφάλισε από νωρίς μία διψήφια διαφορά ασφαλείας και δεν αισθάνθηκε πίεση μέχρι το φινάλε του αγώνα.

Πρώτος σκόρερ των νικητών, που μέτρησαν μία πεντάδα με διψήφιο αριθμό πόντων, ο Γερσόν Γιαμπουσέλε με 15 και 7 ριμπάουντ, ενώ από τη Βίρτους, που τα... έσπασε από τα 6,75 (4/19 τρίποντα), ξεχώρισε ο Αϊζάια Κορντινιέ με 12 πόντους και 8 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 15-23, 31-44, 52-61, 74-89

Στο Μόναχο, η Μπάγερν επικράτησε με 64-58 της Ζαλγκίρις Κάουνας και με ρεκόρ 13-16 συνεχίζει να κάνει όνειρα πρόκρισης στα play in. Στον αντίποδα, οι Λιθουανοί υποχώρησαν στο 11-18, ενώ θα υστερούν των Γερμανών σε περίπτωση ισοβαθμίας, καθώς η ομάδα του Πάμπλο Λάσο κάλυψε τη διαφορά της ήττας της στο Κάουνας (74-73).

Η άμυνα των Γερμανών «έσβησε» κάθε επιθετική προσπάθεια των Λιθουανών στα πρώτα 30 λεπτά του αγώνα, με την Μπάγερν να βρίσκεται στο τέλος της τρίτης περιόδου στο +13 (50-37). Οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν στο τέταρτο δεκάλεπτο να αιφνιδιάσουν τους γηπεδούχους, ανεβάζοντας την παραγωγικότητα τους, αλλά ο χρόνος δεν ήταν με το μέρος τους...

Κορυφαίος των νικητών ο Ντέβιν Μπούκερ με 20 πόντους, ενώ από τη Ζαλγκίρις που έχασε με τραυματισμό τον Ρόλαντ Σμιτς στο 15΄, προσπάθησε ο Κίναν Έβανς με 21 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 18-10, 33-21, 50-37, 64-58