Θρίαμβος της Μπασακσεχίρ με Φιορεντίνα (3-0)

Ο θρίαμβος της Μπασακσεχίρ επί της Φιορεντίνα (3-0) και τα «διπλά» της Βιγιαρεάλ στο Ισραήλ επί της Χάποελ Μπέερ Σεβά (2-1) και της Γουέστ Χαμ στη Δανία επί της Σίλκεμποργκ (3-2) ξεχώρισαν στο δεύτερο σκέλος της 2ης αγωνιστικής του Europa Conference League, με τις νικήτριες ομάδες να κάνουν το «2 στα 2» και να αποκτούν από νωρίς ισχυρό προβάδισμα για την πρωτιά στους ομίλους τους και την απευθείας πρόκριση στους «16».

Στο «Φατίχ Τερίμ» της Κωνσταντινούπολης, η Μπασακσεχίρ συνέχισε την εντυπωσιακή παρουσία της και μετά το προ εβδομάδος μεγάλο διπλό στην Σκωτία επί της Χαρτς, έκανε... φύλλο και φτερό την Φιορεντίνα με 3-0. Τα δύο γκολ του Γκιουρλέρ έδωσαν αέρα νίκης στους Τούρκους, που εκμεταλλευόμενοι την αποβολή του Κονέ στο 76' (2η κίτρινη), βρήκαν και τρίτο γκολ στο 90' με τον Τραορέ.

Η Γουέστ Χαμ τα βρήκε σκούρα στο «Jysk Park» του Σίλκεμποργκ, καθώς οι Δανοί πήραν πολύ νωρίς προβάδισμα με τον Κουσκ, όμως στη συνέχεια κυριάρχησαν τα «σφυριά» και με τρία γκολ πριν το ημίχρονο, έβαλαν τις βάσεις για τη νίκη τους. Το γκολ του Τένγκστεντ στο 76' δεν έφτανε για τους Δανούς, διαμορφώνοντας το τελικό 3-2.

Δυσκολεύτηκε πολύ και η Βιγιαρεάλ στο Ισραήλ απέναντι στη Χάποελ Μπέερ Σεβά, όμως στο τέλος «μίλησε» η ποιότητα των Ισπανών και το γκολ του Μπαένα στο 67' που έκανε τη διαφορά για το τελικό 2-1. Στο 6ο λεπτό των καθυστερήσεων ο Ντανζούμα έχασε πέναλτι και την ευκαιρία να προσφέρει ένα τρίτο γκολ στα «κίτρινα υποβρύχια».

Εντυπωσιακή ήταν η Λεχ Πόζναν απέναντι στη Αούστρια Βιέννης, επικρατώντας με το εμφατικό 4-1, με τους Αυστριακούς να χάνουν πέναλτι με τον Φίσερ στο 36', επτά λεπτά μετά την ισοφάριση του σκορ από τον Μπάουμνόντερ.

Η Κολονία έκανε τα εύκολα... δύσκολα απέναντι στη Σλοβάτσκο, αλλά επικράτησε τελικά με 4-2, ενώ η Παρτίζαν κράτησαν τη Νις στο 1-1 και παρέμειναν «ζωντανοί» στη μάχη για τις δύο πρώτες θέσεις του 4ου ομίλου.

Τα αποτελέσματα της 2ης αγωνιστικής, οι σκόρερ και οι βαθμολογίες του Europa Conference League 2022/23: