Τρία μετάλλια στο ευρωπαϊκό 420

Εξαιρετική ήταν η εμφάνιση των Ελλήνων ιστιοπλόοων, στο ανοικτό ευρωπαϊκό πρωτάθλημα Νέων της κατηγορίας 420, που ολοκληρώθηκε στην πόλη Βιλαμούρα της Πορτογαλίας.

Οι Ελληνες πρωταθλητές κατέκτησαν τρία μετάλλια και συγκεκριμένα, το χρυσό με τους Παναγιώτη Σωτηρίου - Συμεών Μιχαλόπουλο στην κατηγορία U17, το αργυρό με τις Δήμητρα Βαρθολομαίου - Μεταξία Γώγου στην κατηγορία U19 γυναικών και το χάλκινο με τις Ιακωβίνα Κερκέζου - Δανάη Γιαννούλη στα U17 νεανίδων.

Μετά, λοιπόν τα Οπτιμιστ, όπου μέσα στην Τουρκία η Ελλάδα αναδείχθηκε τρίτη δύναμη στον κόσμο μεταξύ 61 χωρών, και στα 420 οι ιστιοπλόοι μας βρίσκονται σε πολύ υψηλό επίπεδο και το μέλλον τους ανήκει, όπως προκύπτει από τις εξαιρετικές επιδόσεις τους και τα συνεχόμενα μετάλλια που κατακτούν στους μεγαλύτερους διεθνείς αγώνες.

Αναλυτικά, στα U17 έγιναν 9 ιστιοδρομίες και οι Παναγιώτης Σωτηρίου - Συμεών Μιχαλόπουλος κατέκτησαν την πρώτη θέση με 41 βαθμούς ποινής μεταξύ 48 σκαφών. Οι θέσεις των αθλητών του Ι.Ο.Π. ήταν 16 (την αφαίρεσαν ως χειρότερη), 7, 15, 5, 4, 1, 5, 3 και 1 αντίστοιχα.

Στην κατηγορία U19 γυναικών οι Δήμητρα Βαρθολομαίου - Μεταξία Γώγου ανέβηκαν στο δεύτερο σκαλί του βάθρου ανάμεσα σε 33 σκάφη. Οι αθλήτριες του Ν.Ο.Π. Φαλήρου τερμάτισαν 16, 5, 23, 5, 4, 7, 10, 35 (την αφαίρεσαν ως χειρότερη) και 20 αντίστοιχα. Στη γενική των 107 σκαφών από 19 χώρες (μαζί με τα αγόρια) κατέλαβαν την 9η θέση με 90 βαθμούς.

Στην κατηγορία U17 νεανίδων οι Ιακωβίνα Κερκέζου - Δανάη Γιαννούλη  του Ι.Ο.Π. κατέκτησαν το χάλκινο μετάλλιο σε σύνολο 18 σκαφών. Οι θέσεις τους ήταν 1, 16, 10, 49 ( την αφαίρεσαν ως τη χειρότερη κούρσα), 20, 5, 1, 16 και 10 αντίστοιχα. Στη γενική βαθμολογία των 48 σκαφών από 12 χώρες (μαζί με τα αγόρια) τερμάτισαν 7ες με 79 βαθμούς.

Στην ίδια κατηγορία, στην γενική οι Αθανάσιος Λαχανής - Γεώργιος Ηρακλής Μιχαλόπουλος του Ι.Ο.Π. τερμάτισαν 9οι με 106 βαθμούς, οι Νικήτας Μελισσαράτος - Φίλιππος Κουλούρης του Ν.Ο.Τ. Καλλιθέας 14οι με 125 β. και οι Μαρία Ιωάννα Σαρικαβάζη - Λυδία Ράπτη του Ν.Ο. Π. Φαλήρου 16ες με 132 βαθμούς και 5ες στις νεάνιδες.

Στην γενική U19 οι Δημήτρης Μπήτρος - Κλειώ Σουλιώτη του Ι.Ο.Π. κατέλαβαν την 10η θέση με 91 βαθμούς και οι Δημήτρης Σουρλατζής - Νικόλαος Σουρλατζής επίσης του Ι.Ο.Π. ήταν 17οι με 127 βαθμούς.