Τρίτη ήττα για το Περιστέρι

Την τρίτη ήττα του στον 7ο όμιλο του FIBA Europe Cup υπέστη στη Δανία το Περιστέρι. Οι «κυανοκίτρινοι» ηττήθηκαν 83-75 από τους Μπάκεν Μπέαρς, για την 5η αγωνιστική της διοργάνωσης, με τους γηπεδούχους να καλύπτουν και τη διαφορά (-2) από την ήττα τους στο «Ανδρέας Παπανδρέου», βελτιώνοντας το ρεκόρ τους σε 3-2.

Η καταστροφική άμυνα του πρώτου ημιχρόνου, όταν δέχθηκε 54 πόντους και πήρε το δρόμο προς τα αποδυτήρια στο -16 (54-38), αλλά και τα λάθη των τελευταίων λεπτών, δεν επέτρεψαν στο Περιστέρι να εξαργυρώσει την εξαιρετική απόδοσή του στο δεύτερο μέρος, όταν «εγκλωβίζοντας» τους Δανούς και έχοντας διάρκεια στην επίθεση πέτυχε την ανατροπή στο 37΄ (72-73), μετά από τρίποντο του Πέτεγουεϊ.

Στα κρίσιμα τελευταία λεπτά, η ελληνική ομάδα έχασε και πάλι τη συγκέντρωση της, με τους Μπάκεν Μπέαρς να τρέχουν ένα κομβικό σερί 7-0 για το 79-73, με το οποίο απέκτησαν «μαξιλαράκι» ασφαλείας και έφτασαν στη νίκη.

Κορυφαίος των νικητών ήταν ο Τζάρεντ Ογκουνγκμπέμι Τζάκσον με 26 πόντους, ενώ από το Περιστέρι των 17 λαθών πάλεψε ο Τζος Χάγκινς με 18 πόντους και 8 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 28-18, 54-38, 66-57, 83-75

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Αράνια, Κεγιτσί, Τόμασον

Οι συνθέσεις:

ΜΠΑΚΕΝ ΜΠΕΑΡΣ (Σόμερ): Ντιουφ 7 (1), Έβανς 12, Χάρις 14 (1), Γιούκιτς 9, Ονγκβάε 9, Ογκουνγκμπέμι-Τζάκσον 26 (2), Σάχλερτζ, Τέιλορ 6.

ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ (Μανωλόπουλος): Μπράουν 6, Χάγκινς 18 (4), ΜακΚρί 8, Μίλερ 12 (4), Πέτεγουεϊ 5 (1), Χρυσικόπουλος 9 (3), Κατσίβελης 3 (1), Μορέιρα 14 (4), Σαλούστρος.

Το ταξίδι στον  Νομό Έβρου είχε και δυσάρεστα απρόοπτα. Συνάντησα στην Ορεστιάδα τον ιντερνετικό μου φίλο Χρήστο. Η χαρά μεγάλη και από τις δύο πλευρές, μέχρι την...