Τρίτη θέση για το Περιστέρι

Την τρίτη θέση της Α1 Ανδρών/Basket League, κατέλαβε το Περιστέρι μετά τη νίκη του με 75-71 επί του Άρη στον «μικρό τελικό», που διεξήχθη στο κλειστό «Ανδρέας Παπανδρέου».

Ο Νίκος Χουγκάζ με 16 πόντους και ο Τρέβος Τόμσον με 15, οδήγησαν την επίθεση των γηπεδούχων, έχοντας άξιους συμπαραστάτες τους Τζο Ράγκλαντ (13π., 10 ασ.) και Ελάιζα Μήτρου-Λονγκ (12π.). Από τους Θεσσαλονικείς ξεχζώρισε ο Βασίλης Τολιόπουλος με 22 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 23-20, 35-38, 55-58, 75-71

Το Περιστέρι αιφνιδίασε τον Άρη στην εκκίνηση της αναμέτρησης και στο 4΄ ο φωτεινός πίνακας έγραψε το 12-2, με τους γηπεδούχους να αξιοποιούν τους αιφνιδιασμούς και τον γρήγορο ρυθμό που επέβαλαν από το πρώτο τζάμπολ. Ωστόσο, οι φιλοξενούμενοι μάζεψαν γρήγορα τα αμυντικά κομμάτια τους, βρήκαν ρυθμό από την περιφέρεια και το τέλος της πρώτης περιόδου τους βρήκε στο -3 (23-20).

Με τον Τολιόπουλο να έχει πάρει... φωτιά στην επίθεση του Άρη, η ομάδα του Γιάννη Καστρίτη προσπέρασε για πρώτη φορά στο σκορ στο 14΄ (25-26), αλλά η αδυναμία του να περιορίσει τον Χουγκάζ κράτησε τις δύο ομάδες κοντά στο σκορ μέχρι το ημίχρονο (35-38).

«Μάχη» έγινε και στην τρίτη περίοδο, με το προβάδισμα να αλλάζει πολλές φορές χέρια και τον Άρη να κόβει πρώτος το νήμα του τερματισμού του δεκαλέπτου, διαμορφώνοντας το 55-58 στο 30΄. Ωστόσο, η άμυνα του Περιστερίου έκανε τη διαφορά στον... επίλογο του αγώνα, με την ομάδα του Βασίλη Σπανούλη να περιορίζει τους Θεσσαλονικείς στους 13 πόντους στην τέταρτη περίοδο και τους Χουγκάζ, Ράγκλαντ να τρέχουν ένα σερί 4-0 στα 55΄΄ για τη λήξη, το οποίο τους χάρισε ένα +4 (72-68), που ήταν αρκετό για να τους οδηγήσει στην επιτυχία.

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Πουρσανίδης, Μαρινάκης, Μπακάλης