Βραζιλία - Κολομβία 1-1: Ο Μουνιόθ έδωσε την πρώτη θέση στην Κολομβία, στους 8 του Copa America και η "Σελεσάο"

Ισόπαλο 1-1 έληξε το παιχνίδι ανάμεσα στη Βραζιλία και την Κολομβία με την ομάδα του Χάμες Ροντρίγκες να τερματίζει στην πρώτη θέση του δεύτερου ομίλου ενώ και "Σελεσάο" πήρε την πρόκριση στους "8".

Ισόπαλο 1-1 έληξε το ντέρμπι του δεύτερου ομίλου ανάμεσα σε Βραζιλία και Κολομβία τα ξημερώματα της Τετάρτης με την ομάδα του Χάμες Ροντρίγκες να τερματίζει στην πρώτη θέση και να αντιμετωπίζει στους "8" τον Παναμά ενώ η "Σελεσάο" θα παίξει κόντρα στην Ουρουγουάη.

Όλα έγιναν στο πρώτο ημίχρονο. Αρχικά ο Χάμες είχε δοκάρι σε εκτέλεση φάουλ πριν τη συμπλήρωση του πρώτου δεκάλεπτου. Εν συνεχεία η Βραζιλία άνοιξε το σκορ με ένα εκπληκτικό γκολ από εκτέλεση φάουλ του Ραφίνια στο 12' με τον Βραζιλιάνο να στέλνει τη μπάλα στο αριστερό γάμα της εστίας του Βάργκας.

Ο Χάμες είχε την ευκαιρία για να ισοφαρίσει λίγο αργότερα αρχικά με πλασέ του Χάμες μέσα από την περιοχή ενώ μετά από μερικά λεπτά ο Άλισον έκανε μια λάθος πάσα ο Ντίας έγινε αποδέκτης, έκανε το πλασέ αλλά ο γκολκίπερ της Λίβερπουλ απέκρουσε τη μπάλα.

Στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων του πρώτου μέρους η Κολομβία έφτασε στην ισοφάριση όταν άνοιξε ωραία τη μπάλα από τα δεξιά, ο Μουνιόθ έγινε αποδέκτης της και με πλασέ νίκησε τον Άλισον.

Στο δεύτερο μέρος και οι δύο ομάδες είχαν φάσεις με την Κολομβία να απειλεί σε ροή αγώνα σε αντίθεση με τη "Σελεσάο" που πάλι απειλούσε μέσα από στατικές φάσεις. Το 1-1 παρέμεινε μέχρι το τέλος όμως και η ομάδα του Χάμες τερμάτισε στην πρώτη θέση του ομίλου της.

ΒΡΑΖΙΛΙΑ: Άλισον, Ντανίλο, Μιλιτάο, Μαρκίνιος, Γουέντελ (86' Έντρικ), Γκιμαράες (86' Λουίς), Γκόμες (73' Έντερσον), Ραφίνια, Πακετά (46' Περέιρα), Βινίσιους, Ροντρίγκο (73' Σάβιο).
ΚΟΛΟΜΒΙΑ: Βάργκας, Μουνιός, Σάντσες, Κουέστα, Μασάντο (46' Μοχίκα), Ρίτσαρντ (76' Ουρίμπε), Λέρμα, Άριας, Χάμες Ροντρίγκες (81' Καρασκάλ), Κόρδοβα (76' Μπορέ), Ντίας (89' Σινιστέρα).