Μαγιόρκα - Ρεάλ 1-1: Ο Μουρίκι χάλασε το ντεμπούτο του Εμπαπέ στη La Ligα

Ο Εμπαπέ έκανε ντεμπούτο με τη Ρεάλ και στη La Liga, χωρίς επιτυχία, με τους μερένγκες να έρχονται ισόπαλοι 1-1 με την Μαγιόρκα εκτός έδρας. Ο Ροντρίγκο άνοιξε το σκορ στο 13', ισοφάρισε ο Μουρίκι στο 53'.

O Kιλιάν Εμπαπέ έκανε ντεμπούτο και στη La Liga με τη φανέλα της Ρεάλ, ωστόσο δεν ήταν επιτυχημένο. Οι μερένγκες πέρασαν δύσκολα στο Son Mois, καθώς ήρθαν ισόπαλοι 1-1 με την Μαγιόρκα για την πρώτη αγωνιστική του ισπανικού πρωταθλήματος.

Η Μαγιόρκα θέλησε να αιφνιδιάσει τη Ρεάλ και μόλις στο 6ο λεπτό απείλησε την εστία του Κουρτουά με τον Σαμού Κόστα, ο οποίος σούταρε από την άκρη της μεγάλης περιοχής με τον Βέλγο τερματοφύλακα να αποκρούει.

Βέβαια, δεν άργησε πολύ η "βασίλισσα" για να βρει τον βηματισμό της και στη πρώτη της ευκαιρία πήρε προβάδισμα με τον Ροντρίγκο στο 13'. Ο Βραζιλιάνος έκλεψε στη μικρή περιοχή τη μπάλα και αφότου δημιούργησε χώρο για τον εαυτό του έκανε ένα υπέροχο σουτ, ανοίγοντας το σκορ για τους Μαδριλένους.

Μάλιστα, στο 25' ο Εμπαπέ παραλίγο να χρηστεί σκόρερ, όταν σε αντεπίθεση ο Γάλλος σταρ πήρε την πάσα από τον Βινίσιους και εκτέλεσε με τη μία, με τη μπάλα να καταλήγει λίγα μέτρα άουτ. Στη συνέχεια

Στο δεύτερο ημίχρονο η Μαγιόρκα θέλησε να αντιδράσει και στο 53' έφτασε στην ισοφάριση. Ο Ροντρίγκες εκτέλεσε κόρνερ από τα δεξιά, με τον Μουρίκι να παίρνει την κεφαλιά, για να στείλει την μπάλα στα δίχτυα. Η βασίλισσα έψαξε το γκολ της νίκης, αλλά δεν μπόρεσε να το βρει. Μάλιστα τελείωσε και το ματς με δέκα παίκτες εξαιτίας απευθείας αποβολής του Μεντί στο 90+7'.

Τα αποτελέσματα της 1ης αγωνιστικής

• Αθλέτικ Μπιλμπάο - Χετάφε 1-1 (Οϊάν Σανθέτ 27, Κρισάντους Ούτσε 64')
  • Μπέτις - Χιρόνα 1-1 (Μπάρτρα 6', Μισεχούι 72')
  • Θέλτα - Αλαβές 2-1 (17' Κίκε Γκαρσία, 66' Σουέντμπεργκ, 84' Άσπας)
  • Λας Πάλμας- Σεβίλλη 2-2 (25' Άλεξ Σουάρες, 34' Σάντσες, 42' Νιάνζου αυτογκόλ, 71' Ραμίρες)
  • Οσασούνα - Λεγκανές 1-1 (22' Κρουθ, 79' Σοριανό)
  • Βαλένθια - Μπαρτσελόνα 1-2 (44' Ντούρο, 45+5', 49' Λεβαντόβσκι)
  • Ρεάλ Σοσιεδάδ - Ράγιο Βαγιεκάνο 1-2 (Φρούτος 67' 84' Καμέγιο, 90+8 Θουμπιμέντι)
  • 18/8 22:30 Μαγιόρκα - Ρεάλ Μαδρίτης 1-1 (53' Μουρίκι / 13' Ροντρίγκο)
  • 19/8 20:00 Βαγιαδολίδ - Εσπανιόλ
  • 19/8 20:00 Βιγιαρεάλ - Ατλέτικο Μαδρίτης