Α1 Μπάσκετ: Η ΑΕΚ πήρε τη νίκη με 82-81 απέναντι στον Κόλοσσο Ρόδου, σε ένα παιχνίδι... θρίλερ

Η ΑΕΚ αν και δυσκολεύτηκε αρκετά κατάφερε τελικά να νικήσει εντός έδρας τον Κολοσσό Ρόδου με 82-81 σε αναμέτρηση για την 25η αγωνιστική της Α1 ανδρών. Πρώτος σκόρερ για την Ένωση ήταν ο Σάκοτα με 21 πόντους, ενώ από τους Ροδίτες ο Χολ με 18 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 12-19, 34-40, 60-55, 82-81

Ο Κολοσσός Ρόδου έδειξε αποφασισμένος να επιστρέψει στις νίκες μετά απο δυο σερί αρνητικά αποτελέσματα και μετά απο ένα μουδιασμένο ξεκίνημα (10-6 στο 5΄) έκανε επιμέρους σκορ 13-2 και έκλεισε τη πρώτη περίοδο στο +7 (12-19 ). Οι φιλοξενούμενοι παρά τις προσπάθειες των Μαυροκεφαλίδη και Ντίξον κατάφεραν να διατηρήσουν σχετικά εύκολα το προβάδισμα τους πηγαίνοντας στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα με διαφορά 6 πόντων (34-40).

Η ΑΕΚ εμφανίστηκε εμφανώς βελτιώμενη στην τρίτη περίοδο, την ώρα που οι φιλοξενούμενοι έχασαν την συγκέντρωση τους την άμυνα, και με τους Σάκοτα και Λαρεντζάκη να πετυχαίνουν δυο σερί τρίποντα ισοφάρισε σε 48-48 στο 25΄. Η ομάδα του Σωτήρη Μανωλόπουλου δεν σταμάτησε όμως εκεί με 5 αναπάντητους πόντους στο τέλος του δεκαλέπτου προηγήθηκε με 60-55. Στο τελευταίο δεκάλεπτο η Ένωση διατήρησε την ψυχραιμία της και παρά τις προσπάθειες των φιλοξενούμενων, που μείωσαν στους 3 πόντους (79-76) 49΄΄ πριν την λήξη, πήραν την νίκη με το τελικό 82-81.

Διαιτητές: Πουρσανίδης Γ.-Μπήτης-Δαρλαμήτσος

ΑΕΚ (Μανωλόπουλος): Ούκιτς 4, Λαρεντζάκης 6, Νιούλεϊ, Μαυροειδής 8, Μαυροκεφαλίδης 14, ΜακΓκραθ 3, Ελόνου 6, Σάκοτα 21, Βασιλειάδης 2, Χαριτόπουλος, Ντίξον 18.

ΚΟΛΟΣΣΟΣ ΡΟΔΟΥ  (Λυκογιάννης): Ρέντικ 7, Σαλούστρος 8 (6ρ.), Ρέλεφορντ 15 (7ρ.), Βασιλόπουλος 11 (4ασ., 3κλ.), Χολ 18 (8ασ.), Τσούκου 6, Αγγελάκος, Αχονεν 10, Παπαδάκης 1, Γουάτσον 2, Γεωργαλλής 3.

Σε αναμετρήσεις για την 25η αγωνιστική της Α1 Ανδρών, σημειώθηκαν τα εξής αποτελέσματα:

Μ. Δευτέρα, 10 Απριλίου

ΚΓ Μελίνα Μερκούρη 17:00 Ρέθυμνο-Παναθηναϊκός        Καρακατσούνης-Βαρδάλος-Κάρδαρης (Μαχαιριανάκης)

ΔΑΚ Τόφαλος        19:00 Προμηθέας Πατρών-Ολυμπιακός Σώμος-Τσαρούχα-Γεωργιάδης (Θεοδοσόπουλος)