ΑΕΚ - ΟΦΗ 3-0: Το έκανε εύκολο στην καυτή OPAP Arena και τώρα Ολυμπιακός

Η ΑΕΚ ξεπέρασε εύκολα το εμπόδια του ΟΦΗ, νικώντας 3-0 στην OPAP Arena. Γκαρσία και Γκατσίνοβιτς σκόραραν στο 6' (με πέναλτι) και στο 11', με τον Μάνταλο να διαμορφώνει το σκορ στο 60'. Η Ένωση πηγαίνει στο Καραϊσκάκης για το ντέρμπι με τον Ολυμπιακό με την καλύτερη ψυχολογία.

Η ΑΕΚ άφησε πίσω την γκέλα στην Τρίπολη και επικράτησε του ΟΦΗ 3-0 στην OPAP Arena για τη 12η αγωνιστική της Super League. Η Ένωση μπήκε φουριόζα στο γήπεδο και πέτυχε γρήγορα δύο γκολ με την εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Γκαρσία στο 6' και το γκολ του Γκατσίνοβιτς στο 11', με τον Πέτρο Μάνταλο να σφραγίζει τον θρίαμβο της Ένωσης.

Στο πέμπτο λεπτό η ΑΕΚ κέρδισε πέναλτι σε μαρκάρισμα του Μεγιάδο πάνω στον Άμραμπατ. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Λιβάι Γκαρσία ο οποίος ευστόχησε από τα 11 μέτρα, με τον Μανδά να πέφτει στην άλλη γωνία.

Ο Γκατσίνοβιτς προειδοποίησε στο 9' με σουτ από τα όρια της περιοχής και δύο λεπτά μετά έκανε το "χτύπημα". Ο Γκαρσία γύρισε στον Μάνταλο από τα δεξιά, αυτός είδε την κίνηση του Γκατσίνοβιτς και τον τροδοφότησε μέσα στην περιοχή. Ο Σέρβος εκτέλεσε από κοντά με τη μια και αφιέρωσε το γκολ στον Νίκλας Ελίασον.

Η Ένωση πέτυχε και τρίτο γκολ στο 60ο λεπτό. Σε φάση διαρκείας στα καρέ του ΟΦΗ, ο Άμραμπατ έκανε μια σέντρα από τα δεξιά, ο Λιβάι Γκαρσία έκανε μια κεφαλιά πάσα και ο Μάνταλος με νέα κεφαλιά από κοντά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

Η ομάδα του Ματίας Αλμέιδα χωρίς να πιάσει υψηλά στάνταρ απόδοσης και παρότι ο Αργεντινός τεχνικός προχώρησε σε αρκετές αλλαγές, δεν έχασε την ομοιογένειά της και κατάφερε να εκτελέσει τον ΟΦΗ στα τρωτά του σημεία. Έτσι η ΑΕΚ πηγαίνει με την καλύτερη δυνατή ψυχολογία στο Φάληρο για το ντέρμπι με τον Ολυμπιακό.

Έδειξε από νωρίς ποιος είναι το αφεντικό του αγώνα

Μετά το δεύτερο γκολ της ΑΕΚ ο ΟΦΗ πήρε μέτρα στον αγωνιστικό χώρο, θέλοντας να απειλήσει και να επιστρέψει στη διεκδίκηση του ματς. Η πρώτη απειλή των Κρητικών ήταν στο 19'. Ο Μπαλογιάννης εκτέλεσε ένα κόρνερ από τα αριστερά και ο Γκερέρο αφύλακτος στο πρώτο δοκάρι έστειλε την μπάλα στην εξωτερική πλευρά των διχτυών του Αθανασιάδη.

Στο 20' ο Χατζισαφί δοκίμασε ένα σουτ έξω από την περιοχή το οποίο σταμάτησαν αμυνόμενοι του ΟΦΗ, ενώ δύο λεπτά μετά μια κεφαλιά του Γκερέρο πήγε αρκετά ψηλά.

Η Ένωση απείλησε ξανά στο 28ο λεπτό με τον Πινέδα. Οι παίκτες του Αλμέιδα εκδήλωσαν μια ωραία αντεπίθεση, αλλά το σουτ του Μεξικανού ήταν αδύναμο και ο Μανδάς μπλόκαρε εύκολα. Η Ένωση συνέχιζε να απειλεί με το συνηθισμένο της μοτίβο που είναι η πίεση ψηλά. Σε μια από αυτές τις περιπτώσεις στο 35ο λεπτό, ο Γκατσίνοβιτς μοίρασε ωραία στον Μάνταλο που μπήκε στην περιοχή, αλλά το σουτ που εξαπέλυσε κόπηκε σωτήρια από τον Βούρο.

Στο 38' και πάλι ο ΟΦΗ απείλησε με τον Γκερέρο. Ο Ισπανός έκανε το ένα-δύο με τον Μεγιάδο, ο οποίος τον τροφοδότησε στην περιοχή με ωραία ψιλοκρεμαστή μπαλιά, αλλά το σουτ που επιχείρησε κατέληξε άουτ, χωρίς να απειλήσει ιδιαίτερα τον Αθανασιάδη.

Δύο λεπτά μετά ένα δυνατό σουτ του Γκατσίνοβιτς εξουδετερώθηκε από τον Μανδά που ήλεγχε την πορεία της μπάλας. Τελευταία καλή στιγμή στο πρώτο μέρος ήταν ένα σουτ του Μπαλογιάννη στο 44' το οποίο απομάκρυνε ο Αθανασιάδης, πέφτοντας στη γωνιά του.

Ο Μάνταλος το κλείδωσε για την Ένωση στο δεύτερο μέρος

Η Ένωση μπήκε δυνατά και απείλησε με το "καλημέρα" στο δεύτερο μέρος. Έπειτα από ωραία ανάπτυξη από τα δεξιά, ο Άμραμπατ έκανε τη σέντρα και ο Γκατσίνοβιτς στο δεύτερο δοκάρι επιχείρησε το σουτ, το οποίο σταμάτησε ο Λάρσον. Ο Σέρβος απείλησε ξανά στο 52ο λεπτό. Αφού διένυσε λίγα μέτρα εκτός περιοχής έκανε ένα σουτ το οποίο δεν ήταν αρκετά δυνατό και ο Μανδάς μπλόκαρε την μπάλα.

Ο ρυθμός του αγώνα ήταν πιο αργός σε σχέση με το δεύτερο μέρος, γεγονός που βόλεψε την ΑΕΚ. Μετά το γκολ του Μάνταλου η ΑΕΚ άγγιξε και το τέταρτο γκολ στο 65'. Οι παίκτες του Αλμέιδα έφυγαν σε αντεπίθεση, ο Γκατσίνοβιτς διένυσε με την μπάλα σχεδόν όλο το γήπεδο και μοίρασε στον Άμραμπατ, αλλά το καλό σουτ του Μαροκινού σταμάτησε ο Μανδάς, στην εξέλιξη της φάσης ο Γκαρσία έκανε το γύρισμα και ο Σιντιμπέ με ωραία κεφαλιά ψαράκι ανάγκασε τον Μανδά σε μια εντυπωσιακή επέμβαση σε κόρνερ, από το οποίο ήταν η σειρά του Μάνταλου να απειλήσει με τον Μανδά να παραχωρεί κόρνερ.

Ένα λεπτό μετά, έπειτα από παλικαρίσια κίνηση του Ντίκο, ο Ντουρμισάι έπιασε ένα σουτ από μακρινή απόσταση. Ο Μήτογλου του έβαλε την κόντρα, η μπάλα πήρε περίεργη τροχιά αλλά ο Αθανασιάδης την μπλόκαρε.

Ο Σιντιμπέ έφτασε πολύ κοντά στο να πετύχει το πρώτο του γκολ με την ΑΕΚ στο 75'. Ο Γκαρσία έκανε το γύρισμα από τα δεξιά και ο Γάλλος μπακ με κεφαλιά ψαράκι ανάγκασε τον Μανδά να πέσει στη γωνιά του και να μπλοκάρει. Ένα λεπτό μετά έπειτα από γύρισμα του Σιντιμπέ, ο Αραούχο με σουτ εκτός περιοχής έστειλε την μπάλα ελάχιστα άουτ

Στο φινάλε του αγώνα ο ρυθμός του παιχνιδιού έπεσε περισσότερο, μιας και είχαν κριθεί τα πάντα για την έκβαση της αναμέτρησης. Ένα σουτ του Γκαρσία εκτός περιοχής μπλόκαρε εύκολα ο Μανδάς (86'), ενώ ένα σουτ του Ντουρμισάι (και αυτός εκτός περιοχής), στο 87' πέρασε πάνω από τα δοκάρια του Αθανασιάδη. Αυτές ήταν και οι τελευταίες σημαντικές στιγμές, μέχρι το σφύριγμα της λήξης.

ΑΕΚ: Αθανασιάδης, Σιντιμπέ, Μήτογλου, Μουκουντί, Χατζισαφί, Γιόνσον, Πινέδα (66' Γαλανόπουλος), Άμραμπατ, Γκατσίνοβιτς (66' Αραούχο), Μάνταλος (70' Μαχαίρας), Γκαρσία (87' Κοσίδης).

ΟΦΗ: Μανδάς, Λάρσον, Βούρος, Διαμαντής (83' Πασαλίδης), Θοράρινσον, Περέα (74' Στάικος), Ντιουσέ (83' Νέιρα), Μεγιάδο, Τζου (66' Ντίκο), Μπαλογιάννης, Γκερέρο (66' Ντουρμισάι).