«Αντίο» με νίκη για Σάκκαρη και Τσιτσιπά

Με τον καλύτερο τρόπο ολοκλήρωσαν οι Στέφανος Τσιτσιπάς και Μαρία Σάκκαρη τις υποχρεώσεις τους στο Hopman Cup, το οποίο διεξάγεται στο Περθ της Αυστραλίας. Και αυτό γιατί το ελληνικό δίδυμο νίκησε στο πλαίσιο του Β΄ ομίλου με 2-1 σετ την ομάδα της Ελβετίας, η οποία πήρε το «εισιτήριο» για τον τελικό της διοργάνωσης. Οι Τσιτσιπάς και Σάκκαρη επιβλήθηκαν των Ρότζερ Φέντερερ και Μπελίντα Μπέντσιτς στο μικτό διπλό με 4-3(4), 2-4, 4-3 και, με τη δεύτερη νίκη τους σε τρεις αγώνες, υποχρέωσαν το δίδυμο από την Ελβετία στην πρώτη ήττα τους στο τουρνουά.

Υπενθυμίζεται ότι ο Τσιτσιπάς... ζόρισε πολύ τον Φέντερερ, αλλά έχασε στο τάι μπρέικ και τα δύο σετ με 7-6 (6), 7-6 (4) από τον «βασιλιά» του τένις. Με αυτή τη νίκη η Ελβετία προκρίθηκε στον τελικό του Hopman Cup, την ώρα που η ελληνική ομάδα χρειαζόταν να νικήσει και στα τρία παιχνίδια των δύο ομάδων, προκειμένου να πάρει αυτή το «εισιτήριο» για τον τελικό.

Λίγο αργότερα η Σάκκαρη αντιμετώπισε τη Μπελίντα Μπέντσιτς στο μονό των γυναικών και επικράτησε 6-3, 6-4, επιτρέποντας στην Ελλάδα να ισοφαρίσει σε 1-1 τις αναμετρήσεις της με την Ελβετία.

Η Μαρία Σάκκαρη νίκησε 2-0 σετ τη Μπελίντα Μπέντσιτς, στο πλαίσιο του Β΄ ομίλου του Hopman Cup που διεξάγεται στο Περθ της Αυστραλίας. Η Ελληνίδα πρωταθλήτρια νίκησε την αντίπαλό της με 6-3, 6-4 στην αναμέτρηση που κράτησε 75 λεπτά και το αποτέλεσμα αυτό επέτρεψε στην Ελλάδα να ισοφαρίσει σε 1-1 τις αναμετρήσεις της με την Ελβετία.

Όμως, η επιτυχία αυτή της Σάκκαρη δεν είχε αντίκρυσμα, καθώς η επικράτηση του Ρότζερ Φέντερερ επί του Στέφανου Τσιτσιπά ήταν αρκετή για να δώσει στην Ελβετία το «εισιτήριο» της πρόκρισης στον τελικό του Hopman Cup για δεύτερη διαδοχική χρονιά.

Τα αδέλφια Τσιτσιπά... προσκυνούν τη Σάκκαρη

Έντονες εκδηλώσεις θαυμασμού από πλευράς του Στέφανου Τσιτσιπά και του αδελφού του Πέτρου για τη Μαρία Σάκκαρη απαθανάτισε η κάμερα, κατά τη διάρκεια του αγώνα της Ελληνίδας τενίστριας με την Μπελίντα Μπέντσιτς, στο Hopman Cup.

Mετά τον αποκλεισμό του από τον Ρότζερ Φέντερερ (7-6, 7-6), ο 20χρονος τενίστας παρακολούθησε δια ζώσης τον αγώνα της Μαρίας Σάκκαρη με την Ελβετίδα, μαζί με τον αδελφό του και τη μητέρα τους. Κι όταν η Ελληνίδα πρωταθλήτρια κέρδισε έναν εξαιρετικό πόντο στο δεύτερο σετ, τόσο ο Στέφανος όσο και ο Πέτρος πανηγύρισαν με έναν ιδιαίτερο τρόπο! Σκύβοντας σαν να προσκυνούν τη συμπατριώτισσά τους!

Άκρως εκδηλωτική ήταν και η μητέρα τους που κρατούσε και κουνούσε σημαιάκι της Ελλάδας φωνάζοντας στα Αγγλικά «Πάμε Ελλάδα!».