Αυλαία με νίκη για τον ΠΑΣ Λαμία στη φετινή Super League, 1-0, τον Απόλλωνα Σμύρνης στη Ριζούπολη

Με τον καλύτερο δυνατό τρόπο, ολοκλήρωσε τις υποχρεώσεις του στο φετινό πρωτάθλημα της Super League Interwetten 2020-2021, ο ΠΑΣ Λαμία, ο οποίος στην αναμέτρηση που διεξήχθη στο πλαίσιο της 7ης και τελευταίας αγωνιστικής των Play Out, επικράτησε με 1-0 της "Ελαφράς Ταξιαρχίας" στο "Γεώργιος Καμάρας" της Ριζούπολης, κόντρα στον Απόλλωνα Σμύρνης.

Μπορεί ο αποψινός αγώνας να μην είχε βαθμολογικό ενδιαφέρον για καμία από τις δυο ομάδες, αφού και οι δύο έχουν πετύχει το στόχο της παραμονής, ωστόσο παρουσίασαν καλό πρόσωπο και η αναμέτρηση είχε καλό ρυθμό με την ομάδα του Μιχάλη Γρηγορίου, να εκμεταλλεύεται τη μεγαλύτερη επιτυχία που της παρουσιάστηκε στο παιχνίδι και να τη μετουσιώνει σε γκολ, παίρνοντας τη νίηκη.

Σκόρερ για τους "κυανόλευκους" ήταν ο Λάζαρ Ρόμανιτς στο 10'.

AΠΟΛΛΩΝ ΣΜΥΡΝΗΣ (Μάκης Χάβος): Βέρχουλστ, Χουχούμης, Τσαμπούρης, Ντομίνγκεζ, Κάλισιρ, Μπαξεβανίδης, Φατιόν, Κολ, Φερνάντεζ, Μπεντινέλι, Ιωαννίδης.

ΠΑΣ ΛΑΜΙΑ (Μιχάλης Γρηγορίου): Eπασί, Aντέτζο, Τζανετόπουλος, Βύντρα, Σαραμαντάς, Προβυδάκης, Τζανδάρης, Γκούγκα, Tαϊρόν, Καραμάνος, Ρόμανιτς.

1' Έναρξη της αναμέτρησης

9' Πρώτη ευκαιρία στο ματς για τον Απόλλωνα Σμύρνης, με το μακρινό σουτ του Φερνάντεζ, να περνά λίγο πάνω από τα δοκάρια του Επασί.

10' ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΗ ΛΑΜΙΑ!!! Μετά από βολέ του Επασί, ο Καραμάνος με κεφαλιά βρήκε τον Λαζάρ Ρόμανιτς και ο Σέρβος μπήκε στην περιοχή του Απόλλωνα και μόνος απέναντι στον Βέρχουλστ, πλάσαρε ιδανικά για να κάνει το 0-1 για τους "κυανόλευκους".

14' Μία ακόμη ευκαιρία για τον Απόλλωνα, όταν ο Φερνάντεζ και πάλι έκανε το σουτ από το ημικύκλιο της περιοχής, με τον Επασί να μπλοκάρει, με δεύτερη προσπάθεια, πέφτοντας σωστά στη δεξιά γωνιά της εστίας του.

18' Καλή στιγμή για τη Λαμία να διπλασιάσει τα τέρματά της, όταν ο Σαραμαντάς βγήκε από τα αριστερά, γύρισε στον Καραμάνο και αυτός με τη σειρά του στον Ρόμανιτς που επίσης άνοιξε τη μπάλα δεξιά στον Προβυδάκη, που έκανε το σουτ μέσα από την περιοχή του Απόλλωνα, με τη μπάλα να βρίσκει στον Χουχούμη και να καταλήγει κόρνερ, από το οποίο δεν πήρε κάτι στη συνέχεια η φιλοξενούμενη ομάδα.

23' Καλή στιγμή για τη Λαμία, με τον Ρόμανιτς να κάνει το σουτ μέσα από την περιοχή, με τη μπάλα να κοντράρει στον Ντομίνγκεζ και να φεύγει σε κόρνερ.

25' Ευκαιρία και για τιν Απόλλωνα Σμύρνης, με τον Χουχούμη να πιάνει το διαγώνιο σουτ μέσα από την περιοχή, με τη μπάλα να φεύγει άουτ.

31' Μία ακόμη καλή στιγμή για τη Λαμία στο πρώτο ημίχρονο, όταν ο Ταϊρόν έδωσε στο Ρόμανιτς, αυτός έκανε το σουτ μέσα από την περιοχή με τον τερματοφύλακα του Απόλλωνα να μπλοκάρει με διπλή προσπάθεια.

34' Γυριστό σουτ του Φατιόν μέσα από την περιοχή, έδιωξε σε κόρνερ ο Επασί, σε μια καλή στιγμή των γηπεδούχων στο ματς.

45' Κι άλλη ευκαιρία για τη Λαμία να πετύχει ένα δεύτερο τέρμα, με τον Προβυδάκη να εκτελεί το φάουλ από τα δεξιά, ο Ρόμανιτς έπιασε την κεφαλιά, με τον Βέρχουλστ να μπλοκάρει με δεύτερη προσπάθεια.

45+3' Νέα ευκαιρία για τη Λαμία όταν από απευθείας εκτέλεση φάουλ του Προβυδάκη, η μπάλα πέρασε πάνω από τα δοκάρια του Βέρχουλστ.

45+3' Λήξη α' ημιχρόνου

46' Έναρξη β' ημιχρόνου

47' Δυνατό σουτ του Ταϊρόν έξω από την περιοχή, με τη μπάλα να φεύγει άουτ, στην πρώτη ευκαιρία της Λαμίας στο δεύτερο μέρος.

50' Ευκαιρία για τον Απόλλωνα, με τον Κολ να εκτελεί το φάουλ από τα δεξιά και ο Ιωαννίδης έπιασε την κεφαλιά με τη μπάλα να φεύγει άουτ.

52' Ο Καλή στιγμή για τους γηπεδούχους με τον Ιωαννίδη να πλασάρει μέσα από την περιοχή, με τον Αντέτζο να διώχνει πάνω στη γραμμή σε κόρνερ.

58' Αλλαγή για τη Λαμία. Ο Βασιλακάκης πέρασε στη θέση του Ταϊρόν.

63' Αλλαγή για τη Λαμία. Ο Ντάουντα πέρασε στη θέση του Τσαμπούρη.

65' Καλή στιγμή για τον Απόλλωνα Σμύρνης, όταν μετά από ωραία ατομική προσπάθεια, ο Μπεντινέλι μπήκε στην περιοχή, έκανε το σουτ, με τον Επασί να αποκρούει.

75' Σουτ του Τζανδάρη έξω από την περιοχή για τη Λαμία, η μπάλα κατέληξε πάνω από τα δοκάρια του Βέρχουλστ.

78' Σέντρα του Μπεντινέλι από τα αριστερά, κεφαλιά του Ιωαννίδη, δεν βρήκε στόχο σε μια ευκαιρία του Απόλλωνα.

80' Τριπλή αλλαγή για τον Απόλλωνα Σμύρνης. Βγήκαν Κολ, Χουχούμης και Ιωαννίδης, μπήκαν Λαγός, Ρώσση και Βάρκας.

86' Διπλή αλλαγή για τη Λαμία. Ο Μπιάρνασον πέρασε στη θέση του Τζανδάρη και ο Πίτι σε αυτή του Ρόμανιτς.

90' Τρία τα λεπτά των καθυστερήσεων