Απόλλων Σμύρνης - ΠΑΣ Λαμία 0-0 (ΤΕΛΙΚΟ)

Σε εξέλιξη βρίσκεται η πολύ σπουδαία αναμέτρηση του ΠΑΣ Λαμία με τον Απόλλωνα Σμύρνης στο γήπεδο "Γεώργιος Καμάρας" της Ριζούπολης στο πλαίσιο της 6ης αγωνιστικής των Play Out της Super League Interwetten.

Η ομάδα του Τζιανλούκα Φέστα, έχει τέσσερις βαθμούς περισσότερους από την "Ελαφρά Ταξιαρχία" και σήμερα, θέλει ακόμη και την ισοπαλία, για να μπορέσει να "τσεκάρει" από τώρα το "εισιτήριο" για τους αγώνες μπαράζ κόντρα στον δευτεραθλητή της Super League 2 για την παραμονή στην κατηγορία και να μη χρειάζεται να υπολογίζει το ματς της τελευταίας αγωνιστικής του μίνι πρωταθλήματος με τον Ατρόμητο στο ΔΑΚ "Αθανάσιος Διάκος" την επόμενη Κυριακή (15/5).

Θυμίζουμε πως στο ματς της περασμένης αγωνιστικής, η ομάδα της Φθιώτιδας πήρε τεράστιας βαθμολογικής σημασίας νίκη, επικρατώντας στο "Θεόδωρος Κολοκοτρώνης" του Αστέρα Τρίπολης με 2-0.

Από την άλλη, ο Απόλλων, που προέρχεται από τη βαριά ήττα με 5-1 από τον Ιωνικό στο γήπεδο της Νεάπολης, θα αναζητήσει μόνο τη νίκη κόντρα στην ομάδα της Λαμίας στο τελευταίο φετινό του εντός έδρας αγώνα, αφού την επόμενη αγωνιστική αντιμετωπίζει τον Αστέρα στην Τρίπολη, για να διατηρήσει τις δικές του ελπίδες για παραμονή στην κατηγορία.

Απόλλων Σμύρνης (Μπάμπης Τεννές): Σόρτσαν, Ντεντάκης, Βιτλής, Ρόγκνε, Ντομίνγκες, Κάστρο, Μαρτίνες, Μπαξεβανίδης, Σλίβκα, Ντάουντα, Ιωαννίδης

ΠΑΣ Λαμία (Τζιανλούκα Φέστα): Σαράνοφ, Τζανετόπουλος, Λούκας, Σιμόν, Προβυδάκης, Τζανδάρης, Μπεχαράνο, Τιρόνε, Σαραμαντάς, Μανούσος, Καραμάνος

Η εξέλιξη του αγώνα:

1' Έναρξη του α' ημιχρόνου

11' Σέντρα του Μαρτίνες από τα δεξιά για τον Απόλλωνα, ο Ιωαννίδης πήρε την κεφαλιά στο δεύτερο δοκάρι, με τον Σαράνοφ να μπλοκάρει χωρίς πρόβλημα, στην πρώτη καλή στιγμή του παιχνιδιού.

13' Πρώτη καλή στιγμή και για τη Λαμία. Ο Προβυδάκης εκτέλεσε φάουλ, με τον Λούκας να μην μπορεί να βρει τη μπάλα για λίγο.

15' Νέα απειλή από πλευράς Λαμίας, όταν η κεφαλιά του αμαρκάριστου Λούκας, μετά από εκτέλεση κόρνερ, η μπάλα πέρασε εκτός.

16' Φωνές από πλευράς Απόλλωνα για πέναλτι σε χέρι του Λούκας στην περιοχή της Λαμίας. Ωστόσο ο αμυντικός των "κυανόλευκων" είχε κολλητό το χέρι και αφού έγινε και ο έλεγχος της φάσης στο VAR, ο Λετονός διαιτητής, Τρεϊμάνις, διέταξε να συνεχιστεί το παιχνίδι.

23' Μακρινό σουτ του Τζανδάρη για τη Λαμία, μπλόκαρε χωρίς πρόβλημα ο Σόρτσαν.

32' Ο Προβυδάκης εκτέλεσε φάουλ για τη Λαμία, με τον Μπεχαράνο να πιάνει την κεφαλιά στο δεύτερο δοκάρι, αλλά η μπάλα έφυγε παράλληλα με την εστία του Σόρτσαν και έδιωξαν στη συνέχεια οι αμυντικοί του Απόλλωνα.

36' Ευκαιρία για τη Λαμία στο ματς, όταν ο Προβυδάκης έκανε το γύρισμα από τα δεξιά, με τον Ντομίνγκες να διώχνει προ του Μανούσου, που ήταν έτοιμος να εκτελέσει από καλή θέση.

42' Νέα καλή στιγμή για την ομάδα της Φθιώτιδας όταν ο Τζανδάρης έπαιξε το ένα-δύο με τον Καραμάνο και στη συνέχεια ο πρώτος έπιασε αδύναμο πλασέ με τον Σόρτσαν να μπλοκάρει χωρίς πρόβλημα.

43' Τεράστια ευκαιρία για τον Απόλλωνα Σμύρνης να ανοίξει το σκορ, όταν ο Μαρτίνες έκανε τη σέντρα με τον Βιτλή, να πιάνει την κεφαλιά και τη μπάλα να σταματά στο δεξί δοκάρι της εστίας του Σαράνοφ.

45' Δύο τα λεπτά των καθυστερήσεων.

45+2' Ευκαιρία για τη Λαμία λίγο πριν το τέλος του πρώτου 45λεπτου, με τον Μανούσο να φεύγει στην κόντρα αλλά δεν είχε βοήθεια από τους συμπαίκτες του με αποτέλεσμα να κλειστεί από αντιπάλος και στη συνέχεια, έκανε το σουτ μέσα από την περιοχή και τη μπάλα να περνά άουτ.

45+2' Λήξη του α' ημιχρόνου

46' Αλλαγή για τον Απόλλωνα Σμύρνης. Ο Τσίμπσαχ πέρασε στη θέση του Ρόγκνε.

52' Ο Σλίβκα έβγαλε τη σέντρα από τα δεξιά, με τον Ντάουντα να κάνει την κεφαλιά και τη μπάλα να περνάει πάνω από τα δοκάρια της εστίας του Σαράνοφ.

58' Αλλαγή για τον Απόλλωνα Σμύρνης. Ο Φερνάντες πέρασε στη θέση του Μπαξεβανίδη.

62' Πολύ άστοχο σουτ του Ταϊρόν για τη Λαμία.

65' Ευκαιρία για τον Απόλλωνα. Μετά από "γέμισμα" από τα δεξιά, ο Ντάουντα πήρε την κεφαλιά και στη συνέχεια ο Τσίμπσαχ δεν πρόλαβε τη μπάλα, που  έφυγε λίγο έξω.

66' Αλλαγή για τη Λαμία. Ο Νούνιες πέρασε στη θέση του Ταϊρόν.

70' Αλλαγή για τη Λαμία. Ο Ρόμανιτς πέρασε στη θέση του Καραμάνου.

70' Σουτ του Φερνάντες για τον Απόλλωνα έξω από την περιοχή της Λαμίας, η μπάλα πέρασε λίγο έξω από το δεξί δοκάρι του Σαράνοφ.

73' Αλλαγή για τον Απόλλωνα. Ο Γιαννιώτας πέρασε στη θέση του Ιωαννίδη.

79' Αλλαγή για τον Απόλλωνα. Ο Τσιλούλης πέρασε στη θέση του Σλίβκα.

84' Αλλαγή για τη Λαμία. Ο Αραμπούλι πέρασε στη θέση του Μανούσου.

85' Τεράστια ευκαιρία για τον Απόλλωνα να πετύχει γκολ, όταν ο Τσιλούλης έκανε το διαγώνιο σουτ μέσα από την περιοχή της Λαμίας με τη μπάλα να περνά ελάχιστα δίπλα από το δεξί δοκάρι της εστίας του Σαράνοφ.

87' Σουτ του Γιαννιώτα, έδιωξε ο Σαράνοφ για τη Λαμία, σε μια ακόμη φάση των γηπεδούχων στο ματς για να πετύχουν το γκολ που ψάχνει η "Ελαφρά Ταξιαρχία".

90' Τέσσερα τα λεπτά των καθυστερήσεων.

90' Σουτ του Ντάουντα μέσα από την περιοχή της Λαμίας, ψηλά άουτ η μπάλα.

90+5' Λήξη της αναμέτρησης.