Αρκετές αμφίρροπες αναμετρήσεις στη 2η αγωνιστική του Europa League - Για το «διπλό» στην Πόλη ο Ολυμπιακός
Με στόχο τη νίκη που θα τον καταστήσει φαβορί για την πρόκριση στην επόμενη φάση του Europa League, ο Ολυμπιακός φιλοξενείται (30/09) από την Φενερμπαχτσέ, στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής της διοργάνωσης. Ο Πέδρο Μαρτίνς δεν αντιμετωπίζει σοβαρά αγωνιστικά προβλήματα και θα παρατάξει την καλύτερη δυνατή 11άδα, επιχειρώντας κατ΄ αρχάς να διαφυλάξει το «μηδέν» στην άμυνα και να εκμεταλλευθεί την ποιότητα που διαθέτει η ομάδα στον μεσοεπιθετικό τομέα. Στον άλλο αγώνα του 4ου ομίλου, η Αντβέρπ θα υποδεχθεί την Αϊντραχτ Φρανκφούρτης, σε μία αναμέτρηση ανοικτή σε κάθε αποτέλεσμα.
Από το υπόλοιπο πρόγραμμα, ξεχωρίζουν οι αναμετρήσεις Σπάρτα Πράγας-Ρέιντζερς, Σοσιεδάδ-Μονακό, Λέγκια Βαρσοβίας-Λέστερ, Μαρσέιγ-Γαλατάσαραϊ, Λουντογκόρετς-Ερυθρός Αστέρας, Σέλτικ-Λεβερκούζεν, Φερεντσβάρος-Μπέτις, Γκενκ-Ντιναμό Ζάγκρεμπ και Γουέστ Χαμ-Ραπίντ Βιέννης, καθώς από τα αποτελέσματά τους, μπορεί να προκύψουν ομάδες που θα διπλασιάσουν τις νίκες τους και θ΄ αποκτήσουν ισχυρό προβάδισμα για την πρόκριση.
Το πρόγραμμα και οι βαθμολογίες, έχουν ως εξής:
1ος ΟΜΙΛΟΣ
2η αγωνιστική - Πέμπτη 30 Σεπτεμβρίου
19:45 Σπάρτα Πράγας-Ρέιντζερς
19:45 Λιόν-Μπρόντμπι
ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ
Αγ. N-I-H Γκολ Β.
Λιόν 1 1-0-0 2-0 3
Σπάρτα Πράγας 1 0-1-0 0-0 1
Μπρόντμπι 1 0-1-0 0-0 1
Ρέιντζερς 1 0-0-1 0-2 0
2ος ΟΜΙΛΟΣ
2η αγωνιστική - Πέμπτη 30 Σεπτεμβρίου
19:45 Σοσιεδάδ-Μονακό
19:45 Στουρμ Γκρατς-Αϊντχόφεν
ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ
Αγ. N-I-H Γκολ Β.
Μονακό 1 1-0-0 1-0 3
Σοσιεδάδ 1 0-1-0 2-2 1
Αϊντχόφεν 1 0-1-0 2-2 1
Στουρμ Γκρατς 1 0-0-1 0-1 0
3ος ΟΜΙΛΟΣ
2η αγωνιστική - Πέμπτη 30 Σεπτεμβρίου
19:45 Λέγκια Βαρσοβίας-Λέστερ
19:45 Νάπολι-Σπαρτάκ Μόσχας
ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ
Αγ. N-I-H Γκολ Β.
Λέγκια Βαρσοβίας 1 1-0-0 1-0 3
Νάπολι 1 0-1-0 2-2 1
Λέστερ 1 0-1-0 2-2 1
Σπαρτάκ Μόσχας 1 0-0-1 0-1 0
4ος ΟΜΙΛΟΣ
2η αγωνιστική - Πέμπτη 30 Σεπτεμβρίου
19:45 Αντβέρπ-Αϊντραχτ Φρανκφούρτης
19:45 Φενέρμπαχτσε-Ολυμπιακός
ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ
Αγ. N-I-H Γκολ Β.
Ολυμπιακός 1 1-0-0 2-1 3
Φενέρμπαχτσε 1 0-1-0 1-1 1
Αϊντραχτ Φρ. 1 0-1-0 1-1 1
Αντβέρπ 1 0-0-1 1-2 0
5ος ΟΜΙΛΟΣ
2η αγωνιστική - Πέμπτη 30 Σεπτεμβρίου
22:00 Λάτσιο-Λοκομοτίβ Μόσχας
22:00 Μαρσέιγ-Γαλατασαράι
ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ
Αγ. N-I-H Γκολ Β.
Γαλατασαράι 1 1-0-0 1-0 3
Μαρσέιγ 1 0-1-0 1-1 1
Λοκομοτίβ Μ. 1 0-1-0 1-1 1
Λάτσιο 1 0-0-1 0-1 0
6ος ΟΜΙΛΟΣ
2η αγωνιστική - Πέμπτη 30 Σεπτεμβρίου
22:00 Λουντογκόρετς-Ερυθρός Αστέρας
22:00 Μπράγκα-Μίντιλαντ
ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ
Αγ. N-I-H Γκολ Β.
Ερυθρός Αστέρας 1 1-0-0 2-1 3
Λουντογκόρετς 1 0-1-0 1-1 1
Μίντιλαντ 1 0-1-0 1-1 1
Μπράγκα 1 0-0-1 1-2 0
7ος ΟΜΙΛΟΣ
2η αγωνιστική - Πέμπτη 30 Σεπτεμβρίου
22:00 Σέλτικ-Λεβερκούζεν
22:00 Φερεντσβάρος-Μπέτις
ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ
Αγ. N-I-H Γκολ Β.
Μπέτις 1 1-0-0 4-3 3
Λεβερκούζεν 1 1-0-0 2-1 3
Σέλτικ 1 0-0-1 3-4 0
Φερεντσβάρος 1 0-0-1 1-2 0
8ος ΟΜΙΛΟΣ
2η αγωνιστική - Πέμπτη 30 Σεπτεμβρίου
22:00 Γκενκ-Ντιναμό Ζάγκρεμπ
22:00 Γουέστ Χαμ-Ραπίντ Βιέννης
ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ
Αγ. N-I-H Γκολ Β.
Γουέστ Χαμ 1 1-0-0 2-0 3
Γκενκ 1 1-0-0 1-0 3
Ραπίντ Βιέννης 1 0-0-1 0-1 0
Ντιναμό Ζάγκρεμπ 1 0-0-1 0-2 0
ΠΗΓΗ ΑΠΕ