Basket League: Νίκη... πλέι οφ επί της ΑΕΚ ο Κολοσσός - «Σφράγισε» την παραμονή ο Άρης

Η ΑΕΚ «στραβοπάτησε» στη Ρόδο, γνωρίζοντας την ήττα, με 79-72, από τον Κολοσσό, για την 21η αγωνιστική της Βasket League. Οι Ροδίτες, χάρη στους 25 πόντους του Γκλιν Ουότσον και τους 22 του Κερέμ Καντέρ, βάζουν πλώρη για πλέι οφ. Οι «θαλασσί» ξέφυγαν με +20 (30-10 στο 9') και έδειξαν χαρακτήρα ακόμη κι όταν η ΑΕΚ έκανε την αντεπίθεσή της, με «αιχμές του δόρατος» τους Ντάριλ Μέικον και Κιθ Λάνγκφορντ.

Ο Κολοσσός έφτασε τους 19 βαθμούς σε 21 αγώνες και βρίσκεται εντός της προνομιούχου οκτάδας που θα συνεχίσει στα πλέι οφ του ελληνικού πρωταθλήματος. Η ΑΕΚ μετρά 34 βαθμούς σε 20 αγώνες και βλέπει το Λαύριο (σ.σ. νίκησε την ΑΕΚ την περασμένη αγωνιστική) να έχει πλέον προβάδισμα για τη 2η θέση, καθώς η ομάδα του Χρήστου Σερέλη έχει 34 βαθμούς σε 19 αγώνες.

Τα δεκάλεπτα: 30-11, 41-31, 58-57, 79-72

Ο Κολοσσός μπήκε με περισσότερη ενέργεια, προσπέρασε με +13 (13-0 στο 5') και με +20, (30-11 στο 9ο λεπτό), ενώ η 1η περίοδος ολοκληρώθηκε με σκορ 30-11. Οι Κίνγκσλεϊ Μόουζες και Ντάριλ Μέικον ανέλαβαν επιθετικές πρωτοβουλίες για την Ένωση, αλλά η διαφορά δεν έπεσε κάτω από τους 8 πόντους (30-22 στο 14ο λεπτό). Όμως, η επιβλητική παρουσία του Κερέμ Καντέρ στη ρακέτα, δεν επέτρεψε ανατροπή για την ΑΕΚ, καθώς ο Τούρκος σέντερ μετρούσε 14 πόντους στο α΄ μέρος.

Η αντίδραση της ΑΕΚ απέφερε καρπούς στο 3ο δεκάλεπτο, όταν προσπέρασε με +4, 48-52, με λύσεις από Κιθ Λάνγκφορντ και Ντάριλ Μέικον. Οι Ροδίτες είχαν πίστη στις δυνάμεις τους και στο 30ο λεπτό βρέθηκαν στο +1, 58-57, με καλάθι του Γκλιν Ουάτσον, στο τέλος. Ο τελευταίος ήταν και ο παίκτης που οδήγησε στη νίκη τον Κολοσσό στην 4η περίοδο, όταν πέτυχε δύο μεγάλα καλάθια στο τέλος.

Διαιτητές: Παπαπέτρου, Μαγκλογιάννης, Λόρτος

ΚΟΛΟΣΣΟΣ ΡΟΔΟΥ (Ηλίας Καντζούρης): Ξανθόπουλος 7 (1), Άρτις 3, Άντριτς 9 (2), Καντέρ 22 (1), Μπιλλής, Καμαριανός, Ουάτσον 25 (3), Λιάπης, Ζάρας 13 (2), Αγγελάκος

ΑΕΚ (Ηλίας Παπαθεοδώρου): Μορέιρα 3, Λάνγκφορντ 20 (2), Ματσιούλις, Γιάνκοβιτς, Γκίκας, Μέικον 22 (4), Κατσίβελης 5, Χρυσικόπουλος 6 (1), Ζήσης 4, Μαυροειδής, Μόουζες 12 (1)

«Σφράγισε» την παραμονή ο Άρης

Το ήθελε περισσότερο, απλοποίησε τα πράγματα από την αρχή και με κορυφαίους τους Όμηρο Νετζήπογλου, Μίλαν Μιλόσεβιτς, ο Άρης επιβλήθηκε στο Αλεξάνδρειο, για την 21η αγωνιστική της Basket League, επί του Ιωνικού με 74-62. Νίκη με την οποία σταμάτησε το αρνητικό σερί των 4 συνεχών ηττών που μέτρησε εσχάτως στο πρωτάθλημα ( ΠΑΟΚ, ΑΕΚ, Προμηθέα, Κολοσσό Ρόδου) και εξασφάλισε και μαθηματικά την παραμονή του στην κατηγορία.

Στη διάρκεια του ματς, μάλιστα, έχασε με διάστρεμμα στον αριστερό αστράγαλο τον Γιάννη Κουζέλογλου, ενώ λίγες ώρες πριν από το τζάμπολ έμεινε εκτός αποστολής, εξαιτίας ενοχλήσεων στη μέση, ο Κουίντον Ντεκόζι.

Ο  Όμηρος Νετζήπογλου, ο οποίος στις αρχές Απριλίου υπέγραψε το πρώτο επαγγελματικό συμβόλαιό του με τους Θεσσαλονικείς, τελείωσε το παιχνίδι με 22 πόντους, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα. Ο έτερος πρωταγωνιστής του Άρη στον αγώνα, Μίλαν Μιλόσεβιτς είχε 18 πόντους, 9 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 1 κλέψιμο, 1 κόψιμο.

Πάλεψαν περισσότερο τον Ιωνικό οι Τζέρεμι Χόλογουελ (17π., 10 ριμπ., 5 κλ.), Βασίλης Τολιόπουλος (17π., 3 ασ. 1 κλ).

Τα δεκάλεπτα: 20-18, 34-32, 61-53, 74-62

Με τη... σφραγίδα του Νετζήπογλου ο Αρης επέβαλλε το ρυθμό του στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης και προηγήθηκε με +7 (11-4) στο 4’. Απόσταση που είχε και στο 6’ (18-11), χρονικό σημείο που αποτέλεσε την αρχή για να κάνει ο Ιωνικός την αντεπίθεσή του, με βασικό εκφραστή τον Τολιόπουλο και με επιμέρους 13-7 να πλησιάσει στο μισό καλάθι στο 12’ (25-24).

Ο Μιλόσεβιτς διατήρησε το προβάδισμα των κίτρινων» (18’ 32-26), το οποίο με τον Νετζήπογλου να «ζωγραφίζει» εκ νέου στο παρκέ και τον Τσάλμερς να πετυχαίνει τους πρώτους του πόντους στο ματς, με τρίποντο,  ανέβηκε στο +11 στο 25’ (52-41).

Ο Άρης συνέχισε να έχει διψήφια διαφορά στο σκορ στο 33’ (63-53), την οποία πήγε στο +14 στο 37’ (70-56) και «καθάρισε» ουσιαστικά με τη νίκη.

Διαιτητές:  Μάνος, Ανδρικόπουλος, Αναστόπουλος Α.

Οι συνθέσεις των ομάδων:

ΑΡΗΣ (Σάββας Καμπερίδης): Κουζέλογλου 4, Τσάλμερς 6 (2), Νετζήπογλου 22 (2), Ντραγκίτσεβιτς 12, Λιτλ 2, Σλαφτσάκης, Φλιώνης 8, Μιλόσεβιτς 18 (1), Χαριτόπουλος 2, Πετανίδης, Καλαϊτζίδης, Γεωργάκης

ΙΩΝΙΚΟΣ (Βαγγέλης Αγγέλου): Πετρόπουλος 2, Μαυροκεφαλίδης 9, Χόλογουελ 17 (3), Μουχαϊμίν 4 , Τολιόπουλος 17 (2), Πρίτζετ, Χατζηκυριάκος, Γιώτης, Χουγκάζ 7 (1), Χόλιφιλντ 6