Bundesliga: Πρώτος βαθμός για την Ζανκτ Πάουλι

Χρειάστηκε να περάσουν 4 αγωνιστικές για να πάρει η Ζαντκ Πάουλι τον πρώτο της βαθμό στο γερμανικό πρωτάθλημα.

Με τον Μανώλη Σάλιακα στο αρχικό σχήμα (παραχώρησε την θέση του στον Τζβιγκάλα στο 70ό λεπτό) η ομάδα του Αμβούργου αναδείχθηκε ισόπαλη χωρίς τέρματα (0-0) με την Λειψία, η οποία δεν κατάφερε να επιστρέψει στις νίκες μετά την ήττα στο 90' από την Ατλέτικο Μαδρίτης, στην πρεμιέρα του Champions League.

«Μπλόκο» ύψωσε η Στουτγκάρδη στη Ντόρτμουντ και την υποχρέωσε στην πρώτη της ήττα στην εφετινή Μπουντεσλίγκα.

Η ομάδα του Σεμπάστιαν Χένες επικράτησε 5-1 με εκτελεστές στο πρώτο 20λεπτο τους δύο επιθετικούς της που βρίσκονται σε εξαιρετική κατάσταση από το ξεκίνημα της σεζόν.

Ο Τουρκογερμανός Ντενίζ Ουντάβ άνοιξε το σκορ στο 4΄, ενώ ο Βόσνιος Ερμεντίν Ντεμίροβιτς διπλασίασε το προβάδισμα στης ομάδας του στο 21΄. Στο β΄ ημίχρονο το δρόμο προς τα δίχτυα βρήκαν και οι Ένζο Μιγιό (62΄), Ελ Μπιλάλ Τουρέ (80΄), ενώ ακόμα ένα γκολ σημείωσε ο Ουντάβ στην εκπνοή.

Το μόνο που κατάφερε η Ντόρτμουντ ήταν να μειώσει σε 3-1 στο 75΄ όταν ο Σερχού Γκιρασί σκόραρε εναντίον της παλιάς του ομάδας.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα, οι σκόρερ και η βαθμολογία της 4ης αγωνιστικής της Μπουντεσλίγκα:

Άουγκσμπουργκ-Μάιντς                2-3
(25' Σλότερμπεκ, 57' Εσέντε - 13' Σίεμπ, 15', 49' Μπούρκαρντ)

Χαϊντενχάιμ-Φράιμπουργκ             0-3
(54' Ντόαν, 59',65' Γκρίφο)

Βέρντερ Βρέμης-Μπάγερν Μονάχου      0-5
(23',61' Ολίσε, 32' Μουσιάλα, 57' Κέιν, 65' Γκνάμπρι)

Ουνιόν Βερολίνου-Χοφενχάιμ          2-1
(4' Ρότε, 6' Τζέονγκ Γου-Γέονγκ - 67' Μπούλτερ)

Μπόχουμ-Χόλσταϊν Κίελ               2-2
(23' Μπέρο, 35' Ντάσχνερ - 15' Πίχλερ, 89' Μασίνο)

Αϊντραχτ Φρανκφούρτης-Γκλάντμπαχ    2-0
(31' Λάρσον, 80' Μαρμους)

Λεβερκούζεν-Βόλφσμπουργκ            4-3
(14' Βίρτς, 32΄ Τάι, 49' Χίνκαπι, 90'+3 Μπονιφέις -
5' αυτ. Μουκιέλε, 37' Μπορνάουβ, 45'+1 Σβάνμπεργκ)

Στουτγκάρδη-Ντόρτμουντ              5-1
(4΄, 90+3΄  Ουντάβ, 21΄ Ντεμίροβιτς, 62΄ Μιγιό, 80΄ Ελ Μπιλάλ Τουρέ - 75΄ Γκιρασί)

Ζανκτ Πάουλι-Λειψία                 0-0