Διπλό... παραμονής για τη Χετάφε, «μισή» ανατροπή που δεν έφτανε για την Εσπανιόλ

Με τον τίτλο του πρωταθλητή (Μπαρτσελόνα) και τα... δυόμισι απ' τα τρία «εισιτήρια» του Champions League (Ρεάλ, Ατλέτικο -κι εκτός συγκλονιστικού απροόπτου- Σοσιεδάδ) να έχουν πλέον «ξεκαθαρίσει», το ενδιαφέρον στην 36η αγωνιστική της LaLiga επικεντρώθηκε στη «μάχη» της παραμονής. Εκεί όπου η Χετάφε πήρε ένα τεράστιο διπλό με 1-0 στη Σεβίλη απέναντι στην Μπέτις κι έμεινε «ζωντανή», ενώ την ίδια ώρα η συγκινητική προσπάθεια της Εσπανιόλ απέναντι στην Ατλέτικο Μαδρίτης και η «μισή» ανατροπή της (από 0-3, σε 3-3 μέσα σε 16 λεπτά), δεν ήταν αρκετή και πιθανότατα θα την καταδικάσει να ακολουθήσει την Έλτσε στη LaLiga2.

Στο «Benito Villamarín» η Μπέτις ήταν πολύ πιο απειλητική στο πρώτο ημίχρονο, όμως η Χετάφε ήταν εκείνη που πήρε εντέλει τη νίκη χάρις στο γκολ του Αλντερέτε στο 69' και πλέον θα δώσει τεράστιο αγώνα με τις Κάντιθ και Βαγιαδολίδ στις δύο τελευταίες αγωνιστικές, για να αποφύγει τη 18η θέση. Η δε Μπέτις, που έμεινε και με δέκα παίκτες στο 78' μετά την αποβολή του Πετζέλα, θα αρχίσει να αγχώνεται για το «εισιτήριο» του Europa League, εάν η Αθλέτικ Μπιλμπάο περάσει την Πέμπτη (25/5) με νίκη απ' την έδρα της Οσασούνα.

Στο «RCDE Stadium» η Ατλέτικο -αν κι αδιάφορη- έκανε... πάρτι στα πρώτα 50 λεπτά του αγώνα με την Εσπανιόλ, παίρνοντας προβάδισμα τριών τερμάτων με τα γκολ των Σαούλ, Γκριεζμάν και Καράσκο. Οι Καταλανοί έπαιξαν τα... ρέστα τους στο τελευταίο ημίωρο, κατάφεραν να φέρουν το ματς στα ίσα με τα γκολ των Μόντες, Χοσελού (πέναλτι) και Βινίσιους Σόουζα, όμως δεν μπόρεσαν να φτάσουν σε μία ολική (και «μυθική») ανατροπή, με το 3-3 να «σφραγίζει» τις προσπάθειες των δύο ομάδων και να σφίγγει κι άλλο τη... θηλιά γύρω απ' το λαιμό της Εσπανιόλ.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα και οι σκόρερ της 36ης αγωνιστικής και η βαθμολογία της La Liga:

Θέλτα-Τζιρόνα                   1-1