«Διπλό» στο 90+11' με Βιρτς στο Borussia Park η Λεβερκούζεν (3-2)

Αν και προηγήθηκε με 2-0, στη Βόρεια Ρηνανία-Βεστφαλία, η Μπάγερ Λεβερκούζεν, είδε την Γκλάντμπαχ να την ισοφαρίζει 2-2, στο "Borussia Park", αλλά με το δεύτερο γκολ του στο παιχνίδι, ο Φλοριάν Βιρτς της χάρισε τη νίκη με 3-2, στον αγώνα με τον οποίο «άνοιξε η αυλαία» της σεζόν στην Bundesliga. Ο Βιρτς είχε αστοχήσει σε πέναλτι αμέσως πριν... !

Η Λεβερκούζεν προηγήθηκε στο 12ο λεπτό, με τον Ελβετό αλβανικής καταγωγής μέσο Γκρανίτ Τζάκα. Και στο 38΄ ο Γερμανός Φλοριάν Βιρτς διπλασίασε τα τέρματα των φιλοξενούμενων. Στο 42΄ ο Τιμ Κλάιντινστ της Γκλάντμπαχ είδε το γκολ του να μην μετράει, μετά τη χρήση VAR.

Κι αφού ήταν... απαρηγόρητοι στο ημίχρονο οι παίκτες της Γκλάντμπαχ, επέστρεψαν από τα αποδυτήρια αποφασισμένοι και απάντησαν με δύο γκολ. Οι γηπεδούχοι έμειναν αρχικά «ζωντανοί» με το γκολ του Νίκο Ελβέντι στο 59ο λεπτό. Δεν έπαψαν να κυνηγούν την ισοφάριση, η οποία ήρθε εν τέλει χάρη στον Τιμ Κλάιντινστ, στο 85ο λεπτό μετά από ασίστ του Αυστριακού Κέβιν Στέγκερ... κι αυτή τη φορά το γκολ του δεν ακυρώθηκε... με τους παίκτες του Τσάμπι Αλόνσο να μην μπορούν να... χωνέψουν πως ήταν έτοιμοι ν' απωλέσουν μία τεράστια ευκαιρία να ξεκινήσουν με «τρίποντο» εκτός έδρας. Όμως, ο Φλοριάν Βιρτς... θα γινόταν ο ήρωας της Λεβερκούζεν. Κέρδισε πέναλτι στο 90' + 10' και... ήταν άστοχος από την άσπρη βούλα, αλλά στο «ριμπάουντ» που πήρε ο ίδιος δεν έκανε λάθος και έγραψε το τελικό 3-2!

Τα αποτελέσματα, οι σκόρερ και η βαθμολογία της 1ης αγωνιστικής στην Bundesliga έχουν ως εξής:

Γκλάντμπαχ-Λεβερκούζεν             2-3

(59΄ Ελβέντι, 85΄ Κλάιντινστ - 12΄ Τζάκα, 38΄ & 90+11΄ Βιρτς)