Επέστρεψε στα «σαλόνια» της Ligue 1 η Σεντ Ετιέν

Με «ήρωα» τον Σενεγαλέζο επιθετικό Ιμπραχίμα Ουαντζί, ο οποίος μπήκε αλλαγή στο 102' και σημείωσε στο 117' το γκολ της... ανόδου, η Σεντ Ετιέν έφυγε με το ισόπαλο 2-2 -στην παράταση- απ' την έδρα της Μετς (2-1 κανονική διάρκεια) στον δεύτερο τελικό παραμονής/ανόδου στη Ligue 1 κι επέστρεψε στα «σαλόνια» του γαλλικού ποδοσφαίρου μετά από δύο χρόνια απουσίας.

Στο μεγάλο ματς του «Stade Saint-Symphorien», η Μετς έμεινε με παίκτη λιγότερο στο ματς με το... καλησπέρα, όταν ο Ντιαλό αποβλήθηκε μόλις στο 6ο λεπτό λόγω πολύ σκληρού μαρκαρίσματος. Παρόλα αυτά, οι γηπεδούχοι βρήκαν τη δύναμη όχι μόνο να προηγηθούν, αλλά να καλύψουν και το σκορ του πρώτου αγώνα (ήττα με 1-2), σημειώνοντας δύο γκολ με τους Καμαρά (17') και Μικαουτάτζε (25' πέναλτι).

Η Σεντ Ετιέν αντέδρασε και στο 35ο λεπτό μείωσε με τον Πετρό, φέρνοντας ξανά το ζευγάρι σε απόλυτη ισορροπία. Παρά το αριθμητικό πλεονέκτημα της Σεντ Ετιέν, το σκορ δεν άλλαξε στην κανονική διάρκεια, ωστόσο στα τελευταία τρία λεπτά της παράτασης ο Ουαντζί με υπέροχο τελείωμα επανέφερε τους «στεφανουά» στη Ligue 1, την ώρα που η Μετς γεύτηκε το πικρό ποτήρι του υποβιβασμού...

Γράφει ο Σπυρίδων Αλ.  Ρίζος Αξιότιμε υπουργέ κύριε Γεώργιε Φλωρίδη, καλές είναι οι συμπληρωματικές διατάξεις στο νόμο κατά της ενδοοικογενειακής βίας και...