«Ερυθρόλευκο» το ντέρμπι στο φινάλε

Με δύο γκολ στο τελευταίο τρίλεπτο, ο Ολυμπιακός επικράτησε 3-1 του Παναθηναϊκού, στο ντέρμπι «αιωνίων» της 26ης αγωνιστικής της Super League, και διατήρησε το απόλυτο νικών στο «Γ. Καραϊσκάκης» στο φετινό πρωτάθλημα.

Οι «πράσινοι» προηγήθηκαν με τον Μπεργκ μόλις στο 3ο λεπτό, αλλά ο Καμπιάσο απάντησε στο 38΄ για τους «ερυθρόλευκους» και στο φινάλε τα τέρματα του Ντα Κόστα (87΄) και Ιντέγε (89΄) χάρισαν τη νίκη στην ομάδα του Μάρκο Σίλβα.

Να σημειωθεί ότι στο γκολ της ισοφάρισης, ο βοηθός υπέδειξε αρχικά οφσάιντ τον Ντομίνγκες, όμως ο διαιτητής Κύζας πήρε πάνω του τη φάση και κατακύρωσε το γκολ, εκτιμώντας ότι ο μεσοεπιθετικός των Πειραιωτών δεν επηρέαζε τη φάση.

Επιβλητική εκτός έδρας νίκη με 0-3 του Πλατανιά επί του Λεβαδειακού

Εντυπωσιακός ήταν ο Πλατανιάς, ο οποίος πιάνοντας υψηλά στάνταρ απόδοσης επιβλήθηκε εκτός έδρας με 0-3 του Λεβαδειακού για την 26η αγωνιστική της Super League.

Οι ποδοσφαιριστές του Παράσχου έκαναν ένα εξαιρετικό πρώτο ημίχρονο και με τα γκολ των Κουλιμπαλί (4΄), Αποστολόπουλου (32΄) και Ανγκούλο (37΄), πήραν τους τρεις βαθμούς.

Μοιρασιά στο Καυτανζόγλειο

Το βαθμό της ισοπαλίας μοιράστηκαν ο Ηρακλής και η Βέροια στο Καυτανζόγλειο, στο πλαίσιο της 26ης αγωνιστικής της Super League.

Η ομάδα της Ημαθίας ήταν πολύ καλύτερη, κυρίως στο πρώτο ημίχρονο και στο 9' άνοιξε το σκορ με τον Ανάκογλου, αλλά στο 28' ο Βελλίδης διαμόρφωσε το τελικό 1-1.

Στις αναμετρήσεις της 26ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της Super League σημειώθηκαν τα εξής αποτελέσματα:

Πανιώνιος-Ξάνθη                3-0

Καλλονή-ΠΑΣ Γιάννινα           0-2

Παναιτωλικός-ΠΑΟΚ              0-3

Ατρόμητος-Αστέρας Τρίπολης     2-1

Ηρακλής-Βέροια                 1-1

Λεβαδειακός-Πλατανιάς          0-3

Ολυμπιακός-Παναθηναϊκός        3-1