Ευχάριστο βράδυ για Ρόμα και Ίντερ

Η Ίντερ άφησε πίσω την ήττα από την Λάτσιο (3-1) την περασμένη Παρασκευή κι επέστρεψε στις νίκες με το 3-1 επί της Κρεμονέζε, ενώ η Ρόμα έδωσε συνέχεια στο εντυπωσιακό της ξεκίνημα πετυχαίνοντας άνετα την 3η της επιτυχία σε 4 ματς (μία ισοπαλία έχει με την Γιουβέντους), αυτή την φορά επί της Μόντσα με 3-0.

Απέναντι στις ομάδες που μετά από 4 αγώνες δεν έχουν ούτε ένα βαθμό, Ίντερ και Ρόμα έβαλαν τις βάσεις για το «τρίποντο» από το πρώτο κιόλας 45λεπτο, όταν προηγήθηκαν με 2-0.

Πρωταγωνιστής για την ομάδα του Ζοζέ Μουρίνιο ήταν ο Πάουλο Ντιμπάλα (πέτυχε και τα δύο τέρματα), ενώ οι Κορέα και Μπαρέλα «καθάρισαν» για τους «νερατζούρι», με τον Λαουτάρο Μαρτίνες να περνά ως αλλαγή στην θέση του σκόρερ του πρώτου τέρματος στο 55΄ και 20 λεπτά αργότερα να «βάζει το κερασάκι στην τούρτα».