Ευρωπαϊκό Νεανίδων (Β΄ κατηγορίας): Χάλκινο μετάλλιο και άνοδος για την Ελλάδα

Το χάλκινο μετάλλιο και το «εισιτήριο» της ανόδου στην Α΄ Κατηγορία πανηγύρισε η Εθνική Νεανίδων, καθώς, νίκησε 70-51 την Βουλγαρία στον «μικρό» τελικό του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος U18, που πραγματοποιήθηκε στο Olimpia Hall στο Πλoϊέστι.

Η ελληνική ομάδα, λίγες ώρες μετά την ήττα από την Τσεχία και γνωρίζοντας από την αναμέτρηση με τη Βουλγαρία στη φάση των ομίλων ποιες ήταν οι αδυναμίες του αντιπάλου, μπήκε στον αγωνιστικό χώρο αποφασισμένη να πετύχει τον στόχο που είχε θέσει στη διοργάνωση, με πολύ μεγαλύτερη συγκέντρωση στην άμυνα και υπομονή στην επίθεση.

Τα βελτιωμένα, μάλιστα, σε σημαντικό βαθμό -συγκριτικά με τους προηγούμενους αγώνες- ποσοστά στην επίθεση, συνέβαλαν ώστε η Ελλάδα να έχει τον έλεγχο του παιχνιδιού και το προβάδισμα στο σκορ από το 5ο λεπτό (5-8) “ χτίζοντας” στην συνέχεια μια διαφορά, αρχικά 5 πόντων (7-12, 7′) και στην πορεία 10 π. (13-23, 11′).

Στο 15′ η Εθνική Νεανίδων προηγήθηκε με 29-18 διατηρώντας το συν 10π μέχρι και 17΄(23-33), και παρά το γεγονός ότι η Βουλγαρία προσπάθησε να αντιδράσει στο τελευταίο τρίλεπτο της β’ περιόδου μειώνοντας σε 30-35, στην γ’ περίοδο, η απόδοση της “ γαλανόλευκης” στην άμυνα και η πολύ καλή παρουσία των Παρασκευοπούλου, Χωλοπούλου και Σύρπα στην επίθεση, δεν της άφησε το περιθώριο να διεκδικήσει κάτι περισσότερο.

Με την έναρξη της τελευταίας περιόδου, η Ελλάδα είχε βάλει ήδη τα θεμέλια για την κατάκτηση της νίκης (56-38, 31΄) που την οδήγησε στο τελικό 70-51, το χάλκινο μετάλλιο και την επιστροφή της στην Α’ Κατηγορία.

Τα δεκάλεπτα: 11-21, 30-35, 38-54, 51-70

Διαιτητές: Ζντράβκοβιτς (Σερβία), Φροσολίνι (Ιταλία), Λι (Κίνα)

Η σύνθεση της Ελλάδας (Γκουζίνη): Στολίγκα 4, Παρασκευοπούλου 20, Χατήρα 8, Φελούρη 3, Σιουμουρέκη 4, Ζιάκα 3 (1), Λιανούδη, Χωλοπούλου 18 (3), Σύρπα 10.