Ευρωπαϊκοί Αγώνες: Αυλαία σήμερα (2/7) με μετάλλιο στο kickboxing

Το 17ο μετάλλιο της Team Hellas στους Ευρωπαϊκούς Αγώνες «Κρακοβία-Μαλοπόλσκα 2023» θα διεκδικήσει σήμερα (2/7) ο Γιώργος Τσαμποδήμος Λεωβάρης.

Στο Point Fighting των Ανδρών στα -63κ. ο Έλληνας αθλητής του kickboxing έχει εξασφαλίσει το μετάλλιο και το μόνο που απομένει είναι να γίνει γνωστή η απόχρωση του, κάτι που θα ξεκαθαρίσει στον τελικό που αρχίζει στις 17:00 ώρα Ελλάδας.

Στη «μάχη» για την πρώτη θέση θα αντιμετωπίσει τον Ιταλό Τραμοντάνα.

Το μετάλλιο του Τσαμποδήμου θα είναι το τελευταίο για την Ελλάδα στους Ευρωπαϊκούς Αγώνες που ολοκληρώνονται με την Τελετή Λήξης το βράδυ της Κυριακής (2/7).

Μέχρι στιγμής η Team Hellas έχει φτάσει τα 16, με δύο χρυσά, τέσσερα αργυρά και 10 χάλκινα.

Τελευταίο μετάλλιο ήταν το χάλκινο που κατέκτησε εχθές (1/7) η Σεμέλη Ζαρμακούπη στο kickboxing. Στην κατηγορία Light Contact -50 αγωνίστηκε στον ημιτελικό με τη Σλοβένα Μπαράντα και έχασε με 3-0, αποτέλεσμα που την ανέβασε στο τρίτο σκαλί του βάθρου.