Καθημερινή Αδέσμευτη Εφημερίδα

Το φαβορί, ο τελικός και οι αναμνήσεις στον δρόμο για την Πράγα

Δίχως ελληνική παρουσία, μετά τον αποκλεισμό ΠΑΟΚ, Άρη και Παναθηναϊκού στα προκριματικά, το Europa Conference League αρχίζει σήμερα (8/9) την δεύτερη σεζόν του τη φάση των ομίλων. Γουέστ Χαμ και Βιγιαρεάλ επιστρέφουν στην ευρωπαϊκή δράση μετά από συναρπαστικές εμφανίσεις την περασμένη σεζόν, με τη Νις και την Κολονία επίσης να θέλουν να λάμψουν. 

 Η «αναβίωση» ενός τελικού
 «Θα είναι συναρπαστικές στιγμές για άλλη μια φορά», είπε ο προπονητής της Γουέστ Χαμ, Ντέιβιντ Μόγιες. «Δύο συνεχόμενα χρόνια για την Γουέστ Χαμ στην Ευρώπη είναι φανταστικό», πρόσθεσε. Θα πρέπει να περιμένει πάντως έως την 3h αγωνιστική, όταν θα φιλοξενηθεί στις Βρυξέλλες από την Άντερλεχτ, για την «αναβίωση» του τελικού του Κυπέλλου Κυπελλούχων Ευρώπης του 1976, τότε που οι Βέλγοι επικράτησαν με 4-2 (στις Βρυξέλλες), για να κατακτήσουν το πρώτο τους ευρωπαϊκό τρόπαιο.

 Φαβορί η Βιγιαρεάλ του Έμερι
 Νικήτρια του Europa League 2020/21, η Βιγιαρεάλ του Ουνάι Έμερι, έφτασε στα ημιτελικά του Champions League -για δεύτερη φορά- την περασμένη σεζόν. Όμως η έβδομη θέση της στην LaLiga της επέτρεψε συμμετοχή μόνο στο Europa Conference League αυτή τη σεζόν. Ο Έμερι γνωρίζει ότι η ομάδα του θα είναι μεταξύ των φαβορί για να κερδίσει τη διοργάνωση.

 Η φιλοξενούμενη της πρώτης βραδιάς, Λεχ Πόζναν, αναμένεται να έχει μια δύσκολη νύχτα στην Ισπανία, αλλά η ομάδα του Τζον Φαν ντεν Μπρομ, έχοντας συμμετάσχει σε οκτώ προκριματικές αναμετρήσεις, έχει κάθε λόγο να αντιμετωπίζει με ενθουσιασμό την πρόκληση που έχει μπροστά της «Είναι μεγάλο πράγμα για εμένα, για την ομάδα και για ολόκληρο τον σύλλογο», είπε ο Ολλανδός προπονητής. 

 Μακρινές αναμνήσεις στη Νίκαια
 Νις και Κολονία θα βρεθούν αντιμέτωπες στην πρεμιέρα του 4ου ομίλου, αλλά μόνο οπαδοί με πολύ μακρινές αναμνήσεις θα θυμούνται την προηγούμενη συνάντηση των δύο συλλόγων, τότε που συναντήθηκαν στον τρίτο γύρο του Κυπέλλου UEFA 1973/74, όταν οι Γάλλοι νίκησαν 1-0 στο Stade du Ray πριν ηττηθούν με 4-0 στη Γερμανία.
 
 Έχοντας τους πρώην αστέρες της Premier League Κάσπερ Σμάιχελ, Ααρον Ράμσεϊ και Νίκολας Πεπέ, και με προπονητή τον Λουσιάν Φαρβ, του οποίου η επιτυχημένη περίοδος στον πάγκο της Γκλάντμπαχ έληξε την ημέρα μετά την ήττα 1-0 από την Κολονία στις 19 Σεπτεμβρίου 2015, η Νις ανυπομονεί να ξεκινήσει με το σωστό βήμα.

 Η Σλάβια Πράγας, η οποία επισκέπτεται την Σίβασπορ, θα χρειαστεί να περιμένει έως τη 2η αγωνιστική, όταν θα υποδεχθεί την Μπαλκάνι, προκειμένου να... ανοίξει την Eden Arena, που θα φιλοξενήσει τον τελικό στις 7 Ιουνίου 2023.

 To πρόγραμμα στους οκτώ όμιλους του Europa Conference League 2022-23:

 

 

1ος όμιλος
 
Μπασακσεχίρ (Τουρκία)                     
Φιορεντίνα (Ιταλία)                       
Χαρτς (Σκωτία)
RFS (Λετονία)    

1η αγωνιστική
Πέμπτη, 8 Σεπτεμβρίου
Φιορεντίνα-RFS
Χαρτς-Μπασακσεχίρ

2η αγωνιστική
Πέμπτη, 15 Σεπτεμβρίου
Μπασάκσεχιρ-Φιορεντίνα
RFS-Χαρτς

3η αγωνιστική
Πέμπτη, 6 Οκτωβρίου
Χαρτς-Φιορεντίνα
RFS-Μπασακσεχίρ

4η αγωνιστική
Πέμπτη 13 Οκτωβρίου
Φιορεντίνα-Χαρτς
Μπασακσεχίρ-RFS

5η αγωνιστική
Πέμπτη, 27 Οκτωβρίου
Φιορεντίνα-Μπασακσεχίρ
Χαρτς-RFS

6η αγωνιστική
Πέμπτη, 3 Νοεμβρίου
RFS-Φιορεντίνα
Μπασακσεχίρ-Χαρτς


2ος όμιλος
Γουέστ Χαμ (Αγγλία)         
Στεάουα Βουκουρεστίου (Ρουμανία) 
Άντερλεχτ (Βέλγιο)               
Σίλκεμποργκ (Δανία)


1η αγωνιστική
Πέμπτη, 8 Σεπτεμβρίου
Άντερχλετ-Σίλκεμποργκ
Γουέστ Χαμ-Στεάουα Βουκουρεστίου

2η αγωνιστική
Πέμπτη, 15 Σεπτεμβρίου
Στεάουα Βουκουρεστίου-Άνμτερλεχτ
Σίλκεμποργκ-Γουέστ Χαμ

3η αγωνιστική
Πέμπτη, 6 Οκτωβρίου
Άντερλεχτ-Γουέστ Χαμ
Σίλκεμποργκ-Στεάουα Βουκουρεστίου

4η αγωνιστική
Πέμπτη 13 Οκτωβρίου
Γουέστ Χαμ-Άντερλεχτ
Στεάουα Βουκουρεστίου-Σίλκεμποργκ

5η αγωνιστική
Πέμπτη, 27 Οκτωβρίου
Άντερλεχτ-Στεάουα Βουκουρεστίου
Γουέστ Χαμ-Σίλκεμποργκ

6η αγωνιστική
Πέμπτη, 3 Νοεμβρίου
Στεάουα Βουκουρεστίου-Γουέστ Χαμ
Σίλκεμποργκ-Άντερλεχτ

3ος όμιλος
Βιγιαρεάλ (Ισπανία)               
Χάποελ Μπέερ Σεβά (Ισραήλ)
Αούστρια Βιέννης (Αυστρία)
Λεχ Πόζναν (Πολωνία)

1η αγωνιστική
Πέμπτη, 8 Σεπτεμβρίου
Βιγιαρεάλ-Λεχ Πόζναν
Αούστρια Βιέννης-0 Χάποελ Μπέερ Σεβά

2η αγωνιστική
Πέμπτη, 15 Σεπτεμβρίου
Χάποελ Μπεερ Σεβά-Βιγιαρεάλ
Λεχ Πόζναν-Αούστρα Βιέννης

3η αγωνιστική
Πέμπτη, 6 Οκτωβρίου
Λεχ Πόζναν-Χάποελ Μπεερ Σεβά
Βιγιαρεάλ-Αούστρια Βιέννης

4η αγωνιστική
Πέμπτη 13 Οκτωβρίου
Χάποελ Μπεερ Σεβά-Λεχ Πόζναν
Αούστρια Βιέννης-Βιγιαρεάλ

5η αγωνιστική
Πέμπτη, 27 Οκτωβρίου
Βιγιαρεάλ-Χάποελ Μπεερ Σεβά
Αούστρια Βιέννης-Λεχ Πόζναν

6η αγωνιστική
Πέμπτη, 3 Νοεμβρίου
Λεχ Πόζναν-Βιγιαρεάλ
Χάποελ Μπεερ Σεβά-Αούστρια Βιέννης

4ος όμιλος
Παρτιζάν (Σερβία)             
Κολωνία (Γερμανία)       
Νις (Γαλλία)                           
Σλοβάτσκο (Τσεχία)                 

1η αγωνιστική
Πέμπτη, 8 Σεπτεμβρίου
Σλοβάτσκο-Παρτίζαν
Νις-Κολονία

2η αγωνιστική
Πέμπτη, 15 Σεπτεμβρίου
Κολονία-Σλοβάτσκο
Παρτίζαν-Νις

3η αγωνιστική
Πέμπτη, 6 Οκτωβρίου
Σλοβάτσκο-Νις
Κολονία-Παρτίζαν

4η αγωνιστική
Πέμπτη 13 Οκτωβρίου
Νις-Σλοβάτσκο
Παρτίζαν-Κολονία

5η αγωνιστική
Πέμπτη, 27 Οκτωβρίου
Νις-Παρτίζαν
Σλοβάτσκο-Κολονία

6η αγωνιστική
Πέμπτη, 3 Νοεμβρίου
Παρτίζαν-Σλοβάτσκο
Κολονία-Νις

5ος όμιλος
Αλκμάαρ (Ολλανδία)  
Απόλλων Λεμεσού (Κύπρος) 
Βαντούζ (Λιχτενστάιν)
Ντνίπρο (Ουκρανία)

1η αγωνιστική
Πέμπτη, 8 Σεπτεμβρίου
Ντνίπρο-Άλκμααρ
Βαντούζ-Απόλλων Λεμεσού

2η αγωνιστική
Πέμπτη, 15 Σεπτεμβρίου
Απόλλων Λεμεσού-Ντνίπρο
Άλκμααρ-Βαντούζ

3η αγωνιστική
Πέμπτη, 6 Οκτωβρίου
Ντνίπρο-Βαντούζ
Άλκμααρ-Απόλλων Λεμεσού

4η αγωνιστική
Πέμπτη 13 Οκτωβρίου
Βαντούζ-Ντνίπρο
Απόλλων Λεμεσού-Άλκμααρ


5η αγωνιστική
Πέμπτη, 27 Οκτωβρίου
Βαντούζ-Άλκμααρ
Ντνίπρο-Απόλλων Λεμεσού

6η αγωνιστική
Πέμπτη, 3 Νοεμβρίου
Απόλλων Λεμεσού-Βαντούζ
Άλκμααρ-Ντνίπρο

6ος όμιλος
Γάνδη (Βέλγιο)
Μόλντε (Νορβηγία)                   
Σάμροκ Ρόβερς (Ιρλανδία)
Τζουργκάρντεν (Σουηδία)                      

1η αγωνιστική
Πέμπτη, 8 Σεπτεμβρίου
Μόλντε-Γάνδη
Σάμροκ Ρόβερς-Τζουργκάρντεν

2η αγωνιστική
Πέμπτη, 15 Σεπτεμβρίου
Τζουργκάρντεν-Μόλντε
Γάνδη-Σάμροκ Ρόβερς

3η αγωνιστική
Πέμπτη, 6 Οκτωβρίου
Μόλντε-Σάμροκ Ρόβερς
Γάνδη-Τζουργκάρντεν

4η αγωνιστική
Πέμπτη 13 Οκτωβρίου
Σάμροκ Ρόβερς-Μόλντε
Τζουργκάρντεν-Γάνδη

5η αγωνιστική
Πέμπτη, 27 Οκτωβρίου
Μόλντε-Τζουργκάρντεν
Σάμροκ Ρόβερς-Γάνδη

6η αγωνιστική
Πέμπτη, 3 Νοεμβρίου
Τζουργκάρντεν-Σάμροκ Ρόβερς
Γάνδη-Μόλντε

7ος όμιλος
Σλάβια Πράγας (Τσεχία)
Κλουζ (Ρουμανία)
Σίβασπορ (Τουρκία)
Μπαλκάνι (Κόσοβο)

1η αγωνιστική
Πέμπτη, 8 Σεπτεμβρίου
Μπαλκάνι-Κλουζ
Σίβασπορ-Σπάρτα Πράγας

2η αγωνιστική
Πέμπτη, 15 Σεπτεμβρίου
Κλουζ-Σίβασπορ
Σλάβια Πράγας-Μπαλκάνι

3η αγωνιστική
Πέμπτη, 6 Οκτωβρίου
Σίβασπορ-Μπαλκάνι
Σλάβια Πράγας-Κλουζ

4η αγωνιστική
Πέμπτη 13 Οκτωβρίου
Μπαλκάνι-Σίβασπορ
Κλουζ-Σλάβια Πράγας

5η αγωνιστική
Πέμπτη, 27 Οκτωβρίου
Μπαλκάνι-Σλάβια Πράγας
Σίβασπορ-Κλουζ

6η αγωνιστική
Πέμπτη, 3 Νοεμβρίου
Σλάβια Πράγας-Σίβασπορ
Κλουζ-Μπαλκάνι

8ος όμιλος
Βασιλεία (Ελβετία)
Σλόβαν Μπρατισλάβα (Σλοβακία)        
Ζαλγκίρις Βίλνιους (Λιθουανία)
Πιούνικ (Αρμενία) 

1η αγωνιστική
Πέμπτη, 8 Σεπτεμβρίου
Βασιλεία-Πιούνικ
Σλόβαν Μπρατισλάβα-Ζαλγκίρις Βίλνιους

2η αγωνιστική
Πέμπτη, 15 Σεπτεμβρίου
Ζαλγκίρις Βιλνιους-Βασιλεία
Πιούνικ-Σλόβαν Μπρατισλάβα

3η αγωνιστική
Πέμπτη, 6 Οκτωβρίου
Πιούνικ-Ζαλγκίρις Βίλνιους
Βασιλεία-Σλόβαν Μπρατισλάβα

4η αγωνιστική
Πέμπτη 13 Οκτωβρίου
Ζαλγκίρις Βίλνιους-Πιούνικ 
Σλόβαν Μπρατισλάβα-Βασιλεία

5η αγωνιστική
Πέμπτη, 27 Οκτωβρίου
Βασιλεία-Ζαλγκίρις Βίλνιους
Σλόβαν Μπρατισλάβα-Πιούνικ

6η αγωνιστική
Πέμπτη, 3 Νοεμβρίου
Ζαλγκίρις Βίλνιους -Ζλόβαν Μπρατισλάβα
Πιούνικ-Βασιλεία

 

Oι αγώνες της φάσης των ομίλων του Europa Conference League αρχίζουν στις 8 Σεπτεμβρίου και θα ολοκληρωθούν στις 3 Νοεμβρίου 2022, μετά από έξι αγωνιστικές. Ο πρώτος κάθε ομίλου προκρίνεται απευθείας στη φάση των «16» (9 και 16 Μαρτίου 2023) ενώ ο δεύτερος θα δώσει δύο αγώνες playoffs με τους τρίτους των ομίλων του Europa League (16 και 23 Φεβρουαρίου 2023). 
Η προημιτελική φάση θα διεξαχθεί στις 13 και 20 Απριλίου 2023, η ημιτελική στις 11 και 18 Μαΐου, ενώ ο τελικός θα φιλοξενηθeί στην Πράγα, στην «Eden Arena», στις 7 Ιουνίου 2023. 
 Στις 7 Νοεμβρίου θα γίνει η κλήρωση για τα playoffs, στις 24 Φεβρουαρίου για τη φάση των «16», ενώ για τα προημιτελικά και τα ημιτελικά στις 17 Μαρτίου.

ΠΗΓΗ ΑΠΕ

    

 

Ενημερωτικά δελτία

Ενημερωθείτε άμεσα από την εφημερίδα μας για τις τελευταίες ειδήσεις μέσα από την ηλεκτρονική σας διεύθυνση.
randomness