Χάνει το Champions League η Άρσεναλ - Πέρασε στην 3η θέση η Τσέλσι

Η Αρσεναλ έχασε μεγάλη ευκαιρία να πλησιάσει στην τετράδα της βαθμολογίας, καθώς δεν μπόρεσε να νικήσει στο Λονδίνο την Μπράιτον (1-1), στο πλαίσιο της 37ης αγωνιστικής της Premier League.

Η ομάδα του Ουνάι Εμερι προηγήθηκε νωρίς με πέναλτι του Ομπαμεγιάνγκ στο 9ο λεπτό, αλλά η Μπράιτον απάντησε με τον ίδιο τρόπο (πέναλτι του Μάρεϊ στο 61').

Πέρασε στην 3η θέση η Τσέλσι

Η Τσέλσι νίκησε με 3-0 τη Γουότφορντ, στο πλαίσιο της 37ης αγωνιστικής της Premier League, και ανέβηκε στην 3η θέση του βαθμολογικού πίνακα του αγγλικού πρωταθλήματος. Η ομάδα του Λονδίνου έφθασε στη νίκη με τα γκολ των Λόφτους-Τσικ (48'), Λουίζ (51') και Ιγκουαϊν (75').

Στο μεταξύ, η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ δυσκολεύτηκε πολύ στην έδρα της -τελευταίας της βαθμολογίας και ήδη υποβιβασμένης- Χάντερσφιλντ και δεν μπόρεσε να νικήσει (1-1), απομακρυνόμενη από την ευρωπαϊκή «έξοδο». Η ομάδα του Ολε Γκούναρ Σόλσκιερ προηγήθηκε μόλις στο 8ο λεπτό με τον ΜακΤόμινεϊ, αλλά οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν με τον Μπενζά στο 60'.