Καθημερινή Αδέσμευτη Εφημερίδα

Η Ελλάδα θα αντιμετωπίσει την Ισπανία - Πρώτη σέντρα στην ευρωπαϊκή ζώνη

Στο Ολυμπιακό Στάδιο Ατατούρκ, στην Κωνσταντινούπολη, θα ακουστεί το βράδυ (24/3, 19:00) το εναρκτήριο σφύριγμα των προκριματικών της ευρωπαϊκής ζώνης για το Μουντιάλ του 2022, στο Κατάρ. 

Αντίπαλοι Ολλανδία και Τουρκία, σε ένα από τα δυνατά παιχνίδια του 7ου ομίλου, που θεωρείται αρκετά περίπλοκος λόγω και της συμμετοχής της Νορβηγίας των Χάαλαντ, Έντεργκαρντ κατά κύριο λόγο, αλλά και του Μαυροβουνίου που μπορεί να κάνει «ζημιές» (Λετονία, Γιβραλτάρ οι άλλες δύο ομάδες).

Η αυλαία της πρεμιέρας (1η αγωνιστική) των συνολικά 10 ομίλων θα ανοίξει με τη διεξαγωγή των συναντήσεων στα μισά (5) γκρουπ και θα πέσει ανήμερα της ελληνικής Εθνικής εορτής με τις υπόλοιπες συναντήσεις, μεταξύ των οποίων περιλαμβάνεται η δύσκολη αποστολή της Εθνικής ομάδας στη Γρανάδα, απέναντι στην παγκόσμια υπερδύναμη Ισπανία. 

Από τις υπόλοιπες σημερινές συναντήσεις ξεχωρίζουν τα παιχνίδια Σερβία - Ιρλανδία (1ος όμιλος), Γαλλία - Ουκρανία (4ος), Βέλγιο - Ουαλία (5ος) και Σλοβενία - Κροατία (8ος).

Σημειώνεται πως οι μισοί όμιλοι αποτελούνται από έξι ομάδες και οι υπόλοιποι από πέντε. Τα προκριματικά θα ολοκληρωθούν στις 16 Νοεμβρίου του 2021, ενώ τα πλέι οφ θα πραγματοποιηθούν στις 24,25,28 και 29 Μαρτίου του 2022.

Στην τελική φάση του Μουντιάλ του Κατάρ θα προκριθούν απευθείας οι δέκα πρώτοι των αντίστοιχων ομίλων. Οι δέκα δεύτεροι των δέκα ομίλων, μαζί με δύο ομάδες που προέρχονται από το Nations League, θα σχηματίσουν τα πλέι οφ για να διεκδικήσουν τα υπόλοιπα τρία εισιτήρια για το Κατάρ.

Το πρόγραμμα:

ΤΕΤΑΡΤΗ 24 ΜΑΡΤΙΟΥ

==================

1ος ΟΜΙΛΟΣ

21:45 Πορτογαλία - Αζερμπαϊτζάν 

21:45 Σερβία - Ιρλανδία

 

4ος ΟΜΙΛΟΣ
21:45 Φινλανδία - Βοσνία
21:45 Γαλλία - Ουκρανία

5ος ΟΜΙΛΟΣ
21:45 Βέλγιο - Ουαλία
21:45 Εσθονία - Τσεχία

7ος ΟΜΙΛΟΣ
19:00 Τουρκία - Ολλανδία 
21:45 Γιβραλτάρ - Νορβηγία
21:45 Λετονία - Μαυροβούνιο

8ος ΟΜΙΛΟΣ
21:45 Κύπρος - Σλοβακία
21:45 Μάλτα - Ρωσία
21:45 Σλοβενία - Κροατία

ΠΕΜΠΤΗ 25 ΜΑΡΤΙΟΥ
=================
2ος ΟΜΙΛΟΣ
21:45 Ισπανία - Ελλάδα
21:45 Σουηδία - Νορβηγία

3ος ΟΜΙΛΟΣ
19:00 Βουλγαρία - Ελβετία
21:45 Ιταλία - ΕΊΡΕ

6ος ΟΜΙΛΟΣ
19:00 Ισραήλ - Δανία
21:45 Μολδαβία - Νησιά Φαρόε
21:45 Σκωτία - Αυστρία

9ος ΟΜΙΛΟΣ
21:45 Ανδόρα - Αλβανία
21:45 Αγγλία - Σαν Μαρίνο
21:45 Ουγγαρία - Πολωνία

10ος ΟΜΙΛΟΣ
21:45 Γερμανία - Ισλανδία
21:45 Λιχτενστάιν - Αρμενία
21:45 Ρουμανία - Βόρεια Μακεδονία

 

ΠΗΓΗ ΑΠΕ