Η Ισπανία ξανά στον τελικό, νίκησε την Ολλανδία στα πέναλτι

Μετά από έναν απίθανο ημιτελικό, η Ισπανία νίκησε την Ολλανδία 19-18 στα πέναλτι (κανονικός αγώνας 14-14) και εξασφάλισε -για τρίτη φορά στις τελευταίες τέσσερις διοργανώσεις- την πρόκριση στον τελικό του γυναικείου τουρνουά υδατοσφαίρισης των Ολυμπιακών Αγώνων «Παρίσι 2024». Οι «οράνιε» του Ευάγγελου Δουδέση κατάφεραν να επιστρέψουν από το -5 του ημιχρόνου και να περάσουν μπροστά στην τελευταία περίοδο, αλλά «λύγισαν» στη διαδικασία των πέναλτι και θα αρκεστούν στη διεκδίκηση του χάλκινου μεταλλίου.

Η ισπανική... επέλαση της πρώτης περιόδου έφερε την ιβηρική ομάδα να προηγείται με το εντυπωσιακό 6-1, διαφορά την οποία διατήρησε ως το ημίχρονο (10-5), με την επίθεση της «ρόχα» να πετάει... φωτιές. Όμως στο τρίτο οκτάλεπτο οι Ολλανδές εξαπέλυσαν την αντεπίθεσή τους και, με τέσσερα αναπάντητα γκολ μέσα σε λιγότερο από τέσσερα λεπτά, έκαναν τον ημιτελικό ντέρμπι. Η Τεν Μπρουκ με εξαιρετικά εκτελεσμένη λόμπα ισοφάρισε 11-11 στο τελευταίο λεπτό της τρίτης περιόδου και το ματς ξεκινούσε από την αρχή. Οι πρωταθλήτριες κόσμου πήραν δύο φορές προβάδισμα στο τελευταίο οκτάλεπτο, αλλά η Ισπανία απάντησε και τις δύο φορές άμεσα. Στα 30 δευτερόλεπτα πριν τη λήξη, η Μάικα Γκαρσία ξεμαρκαρίστηκε στα 2μ. και έβαλε ξανά μπροστά τη φιναλίστ του Τόκιο, όμως, μετά το τάιμ-άουτ του Δουδέση, η Ολλανδία σε επίθεση επτά εναντίον έξι σκόραρε με τη Σλίκινγκ στα επτά δευτερόλεπτα και ισοφάρισε 14-14.

Η παίκτρια που ισοφάρισε στο τέλος του κανονικού αγώνα, έμελλε να είναι η μοιραία στη διαδικασία των πέναλτι. Μετά από οκτώ εύστοχες εκτελέσεις (τέσσερις εκατέρωθεν), η Μπριγκίτε Σλίκινγκ «νικήθηκε» από την Μαρτίνα Τερέ και η Μάικα Γκαρσία «υπέγραψε» την πρόκριση της Ισπανίας στον τελικό.

Τα οκτάλεπτα (με πρώτη την τυπικά γηπεδούχο Ολλανδία): 1-6, 4-4, 6-1, 3-3
Στα πέναλτι: 4-5

Τα γκολ:
ΟΛΛΑΝΔΙΑ: Φαν ντε Κράατς 5, Λ. Ρόγκε 3, Σέβενιχ 2, Γιάουστρα 2, Τεν Μπρουκ 2, Σλίκινγκ, Φαν ντερ Σλουτ, Κόινινγκ, Μπ. Ρόγκε
ΙΣΠΑΝΙΑ: Φόρκα 6, Ρουίθ 5, Ορτίθ 2, Γκαρσία 2, Λέιτον 2, Εσπάρ, Κρέσπι