Η Μονακό «σόκαρε» την ΤΣΣΚΑ, ξέσπασε στη Ζαλγκίρις η Αναντολού

Με τη Μονακό να «ισοπεδώνει» στο δεύτερο ημίχρονο την ΤΣΣΚΑ Μόσχας, πανηγυρίζοντας τη δεύτερη διαδοχική νίκη της, και τη Ζαλγκίρις Κάουνας να πληρώνει τα... σπασμένα από την ήττα της Αναντολού Εφές στο ΟΑΚΑ, ολοκληρώθηκε η 7η αγωνιστική στη Euroleague.

Στο Πριγκιπάτο, η Μονακό επέστρεψε από το -18 (7-25 στο 8΄) και ανεβάζοντας στροφές στην άμυνα στο δεύτερο ημίχρονο έφτασε με σχετική άνεση στο τελικό 97-80 επί της ΤΣΣΚΑ Μόσχας, βελτιώνοντας σε 4-3 το ρεκόρ της και υποχρεώνοντας την ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη στην τρίτη ήττα της.

Η άμυνα της επανάληψης κι ο επιθετικός πλουραλισμός των γηπεδούχων, με πρώτο σκόρερ τον Ντόντα Χολ (17π., 10ρ.), έκαναν τη διαφορά για τη Μονακό, ενώ από τους Ρώσους προσπάθησε ο Γουίλ Κλάιμπερν με 19 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 13-25, 39-52, 67-64, 97-80

Στην Πόλη, η Αναντολού Εφές συνέτριψε με 94-60 τη Ζαλγκίρις Κάουνας, υποχρεώνοντας τους Λιθουανούς στην έβδομη ήττα σε ισάριθμες αναμετρήσεις. Η πρωταθλήτρια Ευρώπης πήρε τη δεύτερη εφετινή ευρωπαϊκή νίκη της, με τους Πλάις (17π.) και Πετρούσεβ (14π.) να καλύπτουν επάξια το κενό του Μπράιαντ Ντάνστον στη φροντ λάιν των Τούρκων.

Η αναμέτρηση εξελίχθηκε σε υπόθεση για ένα ημίχρονο, με την Αναντολού να εξασφαλίζει με υποδειγματική άμυνα και επίθεση ένα +15 στο τέλος του εικοσαλέπτου (44-29), μετατρέποντας τυπική διαδικασία το υπόλοιπο του αγώνα.

Τα δεκάλεπτα: 24-17, 44-29, 69-46, 94-60