Η Ρεάλ απάντησε με δεύτερο break και έστειλε τη σειρά πίσω στη Μαδρίτη

Ένα... γκολ-φάουλ του Έντι Ταβάρες στα 54΄΄ για τη λήξη έκριναν το δεύτερο σερί break της Ρεάλ, η οποία ισοφάρισε (2-2) τη σειρά των πλέι οφ της Euroleague με την Παρτιζάν και την έστειλε πίσω στη Μαδρίτη (10/5), όπου θα παλέψει για μία τεράστια πρόκριση στο φάιναλ φορ του Κάουνας, έχοντας επιστρέψει πανηγυρικά από το εις βάρος της 0-2. Οι Ισπανοί πέρασαν και πάλι από τη Stark Arena και με το τελικό 85-78 επί της ομάδας του Ζέλιμιρ Ομπράντοβιτς στο Game 4 δηλώνουν αποφασισμένοι για ακόμη μία υπέρβαση.

Η δυναμική εκκίνηση της Ρεάλ φανέρωσε με το... καλησπέρα τις διαθέσεις της, κλείνοντας την πρώτη περίοδο στο +12 (15-27). Ωστόσο, η Παρτιζάν ανέβασε την παραγωγικότητα της στο δεύτερο δεκάλεπτο και με τρίποντο του Άντζουσιτς ισοφάρισε σε 42-42 στα 20΄΄ για τη λήξη του ημιχρόνου, πριν ο Γιουλ απαντήσει και στείλει τη Ρεάλ στα αποδυτήρια στο +3 (42-45).

Η πίεση της Παρτιζάν συνεχίστηκε στην τρίτη περίοδο και στο 25΄ προσπέρασε για πρώτη φορά με 51-49, πριν η Ρεάλ απαντήσει με επιμέρους σκορ 4-12 και κλείσει το δεκάλεπτο στο +6 (55-61). Με τον Παπαπέτρου σε εξαιρετικό βράδυ, οι Σέρβοι παρέμειναν απειλητικοί και στο 34΄ μείωσαν σε 70-71, αλλά η Ρεάλ είχε τις απαντήσεις και στο 1΄47΄΄ για τη λήξη έδειξε να κρατά το break στα χέρια της (74-80), παρά την απώλεια του Ντεκ με τραυματισμό στο γόνατο στο 37΄. Δύο κλεψίματα του Μαντάρ, με ισάριθμα καλάθια του έφεραν την Παρτιζάν και πάλι σε απόσταση αναπνοή (78-80), αλλά μέχρι εκεί... Ο Ταβάρες πήρε το κρισιμότερο... γκολ-φάουλ (78-83), οι ΛεΝτέι και Νάναλι αστόχησαν σε διαδοχικά τρίποντα και ο Μούσα διαμόρφωσε το τελικό 78-85...

Πρωταγωνιστής των νικητών και πάλι ο Έντι Ταβάρες με 15 πόντους και 7 ριμπάουντ, ενώ 15 πόντοι ήταν ο απολογισμός και του Άνταμ Χάνγκα, που έδωσε λύσεις από την περιφέρεια (3/5 τρίποντα). Από 14 σημείωσαν οι Ντζάναν Μούσα και Γκάμπριελ Ντεκ. Ο Ιωάννης Παπαπέτρου προσπάθησε στα 31 λεπτά που έμεινε στο παρκέ από την Παρτιζάν με 18 πόντους και 4 ριμπάουντ, ενώ στους 25 πόντους σταμάτησε το κοντέρ του Ζακ ΛεΝτέι.

Πριν το τζάμπολ, οι οπαδοί της Παρτιζάν πέταξαν λευκά τριαντάφυλλα στο παρκέ στη μνήμη των θυμάτων του μακελειού που προκάλεσε την Τετάρτη (3/5) ένας 14χρονος μαθητής σε Δημοτικό σχολείο του Βελιγραδίου, όπου σκότωσε οχτώ συμμαθητές του και τον φύλακα.

Τα δεκάλεπτα: 15-27, 42-45, 55-61, 78-85