Κομπανί: «Ασυνήθιστο το 9-2 αλλά πρόκειται για τρεις βαθμούς»

Το εντυπωσιακό 9-2 της Μπάγερν επί της Ντιναμό Ζάγκρεμπ για την πρεμιέρα του Champions League την Τρίτη ήταν ασυνήθιστο, είπε ο προπονητής της Μπάγερν, Βενσάν Κομπανί, αλλά έδωσε στην ομάδα μόνο τρεις βαθμούς.

Ο Κομπανί, ο οποίος ανέλαβε τη Μπάγερν αυτή τη σεζόν, απόλαυσε ένα νικηφόρο ντεμπούτο στο Champions League ως προπονητής με τον επιθετικό Χάρι Κέιν να σκοράρει τέσσερις φορές σε ένα παιχνίδι με τα περισσότερα γκολ από μία ομάδα στην ιστορία της διοργάνωσης και τη δεύτερη μεγαλύτερη διαφορά τερμάτων.

«Πρόκειται για τρεις βαθμούς», είπε ο Κομπανί σε συνέντευξη Τύπου. «Τα εννέα γκολ είναι λίγο ασυνήθιστο, αλλά ήταν πολύ διασκεδαστικό. Η ενέργεια ήταν καλή, η ομάδα έδειξε το σωστό πνεύμα.

Έχουμε παίξει μόνο ένα παιχνίδι και όχι περισσότερα. Τώρα πρέπει να εστιάσουμε στο επόμενο παιχνίδι, για να συνεχίσουμε».

Ο Κομπανί δεν είχε μόνο εύσημα, καθώς είδε την ομάδα του να προηγείται με 3-0 στο ημίχρονο, αλλά να δέχεται δύο γκολ σε δύο λεπτά λίγο μετά την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, καθώς οι Κροάτες προσπαθούσαν να βρουν τρόπο να επιστρέψουν στο ματς.

«Πετύχαμε εννέα αλλά δεχθήκαμε δύο γκολ. Δεχτήκαμε αυτά τα γκολ γιατί καθυστερήσαμε πολύ. Παρόλα αυτά μείναμε ήρεμοι και μετά είχαμε μια καλή βραδιά», είπε ο Βέλγος.

Τα τέσσερα γκολ του Κέιν τον είδαν να φτάνει τα 33 τέρματα στο Champions League, αριθμός ρεκόρ για Άγγλο παίκτη στη διοργάνωση. Ο αρχηγός της Αγγλίας σημείωσε επίσης χατ-τρικ κόντρα στη Χόλσταϊν Κιέλ στην Bundesliga το Σάββατο.

«Έχει κίνητρο και για μένα ως προπονητή είναι πιο εύκολο γιατί αν έχεις έναν κορυφαίο παίκτη που έχει κίνητρο από μονος του τότε τα πράγματα γίνονται πολύ πιο εύκολα», είπε ο Κομπανί.

«Είναι ηγέτης, αρχηγός της εθνικής ομάδας. Παίκτες σαν αυτόν, ξέρουν ότι πρέπει να ανέβουν αυτές τις στιγμές και αυτό κάνει».