Κύπελλο Αγγλίας: Ντεμπούτο βγαλμένο από παραμύθι για Φαν Ντάικ - Ίδρωσε αλλά πέρασε η Γιουνάιτεντ

Ντεμπούτο βγαλμένο από... παραμυθένιο όνειρο ήταν το χθεσινοβραδυνό (5/1) για τον Βέρτζιλ Φαν Ντάικ. Η Λίβερπουλ έδωσε... ένα σκασμό λεφτά στην Σαουθάμπτον για τον Ολλανδό κεντρικό αμυντικό κι εκείνος φρόντισε με το... καλημέρα να κάνει απόσβεση μέρους των χρημάτων που δαπανήθηκαν για να έρθει στο «Άνφιλντ».

Με το γκολ του 26χρονου άσου στο 84΄ οι «κόκκινοι» επιβλήθηκαν με 2-1 της Έβερτον στο παραδοσιακό ντέρμπι του Μερσεϊσάιντ και προκρίθηκαν στον 4ο γύρο του Κυπέλλου Αγγλίας.

Η ομάδα του Γιούργκεν Κλοπ είχε προηγηθεί με το πέναλτι του Μίλνερ στο 35΄, αλλά ο Σίγκουρτσον στο 67΄ έφερε το ματς στα ίσια. Η Λίβερπουλ συμπλήρωσε 16 ματς αήττητη απέναντι στην Έβερτον.

Για 84 λεπτά η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ τα βρήκε... μπαστούνια απέναντι στην Ντέρμπι, αλλά κατάφερε στο φινάλε να πετύχει 2 γκολ και να προκριθεί στην επόμενη φάση της διοργάνωσης (2-0).

Ο Τσέσε Λίνγκαρντ «ξελάσπωσε» γι΄ άλλη μια φορά τους «μπέμπηδες», καθώς ήταν εκείνος που με υπέροχο γκολ στο 84΄ άνοιξε το δρόμο για τη νίκη και στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων ο Ρομέλου Λουκάκου «καθάρισε» το ματς.