«Με το δεξί» η εθνική ομάδα χάντμπολ των γυναικών

Με νίκη άρχισε η εθνική ομάδα χάντμπολ των γυναικών τις υποχρεώσεις της στον 2ο όμιλο της προ-προκριματικής φάσης για το EURO 2022, η «αυλαία» του οποίου άνοιξε σήμερα (4/6) στο «Φιλίππειο» της Βέροιας. Το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα επιβλήθηκε 29-18 (15-10 στο ημίχρονο) της Βοσνίας/Ερζεγοβίνης, στο πλαίσιο της πρεμιέρας του γκρουπ, με τη Μάγδα Κεπεσίδου να κατεβάζει... ρολά. Η διεθνής τερματοφύλακας ξεπέρασε το 50% σε ποσοστό επεμβάσεων (20/37), ενώ Μαρία Χατζηπαρασίδου και Βάσια Γκάτζιου πέτυχαν από έξι γκολ έκαστη. Επόμενος αντίπαλος για τη «γαλανόλευκη» είναι αύριο (5/6, 18:00) η Λετονία.

Μετά τα πρώτα λεπτά, οπότε οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ, η εθνική πήρε τα «ηνία» και προηγήθηκε 9-5. Η Βοσνία/Ερζεγοβίνη πέτυχε τέσσερα «αναπάντητα» γκολ και ισοφάρισε (9-9), ωστόσο στη συνέχεια η ελληνική ομάδα πάτησε... γκάζι και προηγήθηκε 15-10 στο ημίχρονο, ενώ έφτασε τη διαφορά στη μέγιστη τιμή της περίπου τρία λεπτά πριν το τέλος, όταν βρέθηκε στο +12 (29-17).

Μετά τον αγώνα ο προπονητής της εθνικής, Παναγιώτης Μεσσήνης, δήλωσε: «Η εικόνα ήταν λίγο πολύ αναμενόμενη. Φάνηκε ότι η Βοσνία είναι ένα επίπεδο κάτω από εμάς. Πιο πολύ είχαμε εμείς άγχος λόγω της πρεμιέρας, παρά μας δυσκόλεψαν. Μπορούσαμε να έχουμε και μεγαλύτερη διαφορά, αν είχαμε καλύτερη αποτελεσματικότητα από τα 6 μέτρα. Το πρώτο από τα τρία βήματα έγινε, συγκεντρωνόμαστε στο δεύτερο ματς με την Λετονία».

Τα πεντάλεπτα: 2-2, 5-4, 8-5, 9-7, 11-10, 15-10 (ημχ), 18-12, 21-14, 22-16, 25-17, 27-17, 29-18.

Διαιτητές: Σ. Γιόβτσεφ - Ζ. Γιόντσεφ (Βουλγαρία). Δίλεπτα: 2-6. Πέναλτι: 6/8 - 4/5

ΕΛΛΑΔΑ (Παναγιώτης Μεσσήνης): Μ. Κεπεσίδου, Χατζηπαρασίδου 6, Παναγιωτίδου 4, Ζενέλι, Γκάτζιου 6, Ζυγούρα 1, Βασιλειάδου, Ζηνωνίδου 1, Τσικνάκη, Ν. Κεπεσίδου 1, Τσάκαλου 5, Σεβδιλή, Αργυροπούλου 1, Στουγιαννίδου 2, Κωστοπούλου 1, Μάστακα 1.

ΒΟΣΝΙΑ/ΕΡΖΕΓΟΒΙΝΗ (Ράνταν Ρόβτσανιν): Α. Γκούντελι, Τσούριτς, Τσούτουρα 3, Ίλιτς, Βράντσιτς, Κολάσινατς 2, Μ. Γκούντελι 4, Ντέμιτς 2, Νταούτοβιτς, Μπόρας, Σελίμοβιτς, Ίσιτς 5, Βούκλις, Νοβάκοβιτς, Ζβέκιτς, Τόπιτς 2.

Στο μεταξύ, στον άλλο αγώνα του ομίλου, η Ιταλία πήρε χωρίς αγώνα τους δύο βαθμούς με σκορ 10-0, καθώς η αποστολή της Λετονίας δεν κατάφερε να φτάσει εγκαίρως στη Βέροια για το πρώτο παιχνίδι.