Με Sokratis η Αρσεναλ 6-5 στα πέναλτι την Τσέλσι

Με τον Σωκράτη Παπασταθόπουλο βασικό και στα 90 λεπτά, η Αρσεναλ επικράτησε της Τσέλσι με 6-5 στα πέναλτι, σε φιλική αναμέτρηση που έγινε στο Δουβλίνο. Οι «μπλε» άνοιξαν το σκορ μόλις στο 5ο λεπτό με τον Ρούντιγκερ και δέκα λεπτά αργότερα ο Μοράτα δεν κατάφερε να σκοράρει από το σημείο του πέναλτι.

Κι ενώ όλα έδειχναν πως η Τσέλσι θα έπαιρνε την νίκη γοήτρου, ο Λακαζέτ ισοφάρισε στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων, διαμορφώνοντας το τελικό 1-1. Στην διαδικασία των πέναλτι οι παίκτες των δύο ομάδων ήταν εύστοχοι στις πρώτες πέντε προσπάθειες, όμως ο Λόφτους-Τσικ αστόχησε από την «άσπρη βούλα» και ο Ιβόμπι χάρισε την νίκη στους «κανονιέρηδες».

Ο Ντίνος Μαυροπάνος ήταν στην αποστολή, αλλά δεν χρησιμοποιήθηκε από τον Ουνάϊ Εμερι.