Μετά το Euro, η Ισπανία πήρε το χρυσό και στους Ολυμπιακούς Αγώνες

Σε ένα συναρπαστικό τελικό που έγινε στο «Παρκ ντε Πρενς», η Ισπανία νίκησε 5-3 στην παράταση τη Γαλλία και στέφθηκε Χρυσή Ολυμπιονίκης στο ποδόσφαιρο ανδρών.

Ήταν ένα μετάλλιο που αναζητούσε χρόνια η «Λα Ρόχα», συγκεκριμένα 32, αφού το μοναδικό της χρυσό ήταν εκείνο που κατέκτησε το 1992 στους «δικούς της» Αγώνες, στη Βαρκελόνη.

Τότε, διακρίθηκαν παίκτες όπως ο Πεπ Γκουαρντιόλα και ο Λουϊς Ενρίκε. Στο Παρίσι το 2024 έλαμψε το άστρο του Φερμίν Λόπεθ, του 21χρονου επιθετικού της Μπαρτσελόνα που σημείωσε δύο γκολ στον τελικό (18΄,25΄), αλλά και του Άλεξ Μπαένα που πέτυχε το 3-1 με αριστοτεχνικό φάουλ στο 28΄.

Τρία γκολ για τους Ισπανούς σε διάστημα 10 λεπτών, όμως οι Γάλλοι του Τιερί Ανρί, που προηγήθηκαν μόλις στο 6΄ με τον Ένζο Μιγιό, δεν το έβαλαν κάτω. Μείωσαν σε 3-2 με τον Μαγκνές Ακλιούς στο 79΄ και ισοφάρισαν με πέναλτι του Ματετά στο 3ο λεπτό των καθυστερήσεων.

Τα γκολ που χάρισαν το χρυσό στην Ισπανία σημείωσε ο Σέρχιο Καμέγιο στο 100΄ και στο 120+1΄.

Ο Λόπεθ ολοκλήρωσε το Ολυμπιακό τουρνουά με έξι γκολ, πέντε εκ των οποίων στους νοκ-άουτ αγώνες: 2 στον προημιτελικό, ένα στον ημιτελικό, δύο στον τελικό! Αδιαμφισβήτητος MVP, έστω κι αν δεν ήταν πρώτος σκόρερ, αφού τον προσπέρασε ο Μαροκινός Σουφιάν Ραχίμι με 8 τέρματα.